GROVE GEAR GRG8320264.00 GRG-BMQ832-100-D-56 Worm Reducer, 100:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.5 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,655.47 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Case Material | Cast Iron |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Frame Size | 56C |
| Gearbox Type | Worm |
| Hp | 0.69 hp |
| Input Bore Size | 5/8" |
| Material | Cast Iron |
| Max Input Hp | 691/1000 hp |
| Max Overhung Load | 2275 lbs. |
| Output Rpm | 17.5 RPM |
| Output Shaft Dia. | 1 1/2" |
| Output Shaft Type | Double Shaft |
| Output Type | Double Shaft |
| Ratio | 100:1 |
| Service Factor 1 | 1.38 SF @ 1/2 HP |
| Service Factor 2 | 2.07 SF @ 1/3 HP |
| Service Factor 3 | 2.76 SF @ 1/4 HP |
| Torque Rating | 1567 lbs.-in. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 33.75 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 49.23 |
| Ship width (cm) | 38.43 |
Product Variants
| Model | max. input hp | mounting type | output torque | output rpm | output type | ratio | frame size | series | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| GRG8320144.00 | 2.114 hp | Base | - | 29.2 RPM | Shaft | 60:1 | - | - | €2,618.56 | |
| GRG8320285.00 | - | - | - | 350 RPM | Double Shaft | 5:1 | 180TC | - | €2,618.56 | |
| GRG8320141.00 | - | - | - | 58.3 RPM | Double Shaft | 30:1 | 56C | - | €2,618.56 | |
| GRG8320276.00 | 0.691 hp | Base | 1567 lbs.-in. | 17 RPM | - | - | - | GRG Series | €2,655.47 | |
| GRG8320143.00 | - | - | - | 35 RPM | Double Shaft | 50:1 | 56C | - | €2,618.56 | |
| GRG8320286.00 | - | - | - | 233.3 RPM | Double Shaft | 7.5:1 | 180TC | - | €2,655.47 | |
| GRG8320142.00 | - | - | - | 43.75 RPM | Double Shaft | 40:1 | 56C | - | €2,618.56 |
Explore Products
- PASS AND SEYMOUR IG26362-W Isolated Ground Receptacle, Back And Side Wire, 20A, 125V, White
- GLOBE SCIENTIFIC 118115R Cap, Universal, Fits most 12mm, 13mm and 16mm Tube, Red
- BUSSMANN 12OHGMA63 Specialty Fuse, Medium Voltage, Oil Filled, 12kVAC, 63A
- MACROMATIC THR-10261-34J Time Delay Relay, 240VAC, 10A
- VERMONT GAGE 111109500 Pin Gage, Class ZZ, Go, Steel, 0.095 Inch Size
- APPROVED VENDOR H105AU Drill Bushing Type Head Press Fit Drill Size # 62
- MAIN FILTER INC. MF0602309 R73D10EV Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 18.89 Inch Height
- APOLLO VALVES LD14125SE11A Butterfly Valve, Lug, 2-1/2 Inch Size, Ductile Iron/Stainless Steel/EPDM
Explore More
- KEYSHAFT
- Magnetic Jaw Caps
- Property and Driveway Markers
- Soldering Accessories
- Strut Channel
- Ring Gauges
- ANSELL 28-350 Activarmr Nitrile Coating Cut Resistant Gloves
- MECHANIX M-Pact Multicam Tactical Impact Resistant Gloves
- JOHN GUEST Metric Male Connectors, BSPT Thread, Acetal Black
- NOBLES Front Squeegee Blade Linatex
- VULCAN HART Heater, 120V
- PASS AND SEYMOUR In Line Portable GFCIs
- BALDOR / DODGE Imperial IP, Flanged Bracket, Solid Spherical Roller Bearings
- INSIZE Digital Blade Micrometers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR GRG8320264.00 GRG-BMQ832-100-D-56 Worm Reducer, 100:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.5 Inch O.D, Cast Iron
€2,655.47 /unit
