GROVE GEAR GRG8320142.00 GRG-BMQ832-40-D-56 Worm Reducer, 40:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.5 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Wednesday, Apr 15
€2,618.56 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Case Material | Cast Iron |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Frame Size | 56C |
| Gearbox Type | Worm |
| Hp | 2.93 hp |
| Input Bore Size | 5/8" |
| Material | Cast Iron |
| Max Input Hp | 2 463/500 hp |
| Max Overhung Load | 2275 lbs. |
| Output Rpm | 43.75 RPM |
| Output Shaft Dia. | 1 1/2" |
| Output Shaft Type | Double Shaft |
| Output Type | Double Shaft |
| Ratio | 40:1 |
| Service Factor 1 | 1.465 SF @ 2 HP |
| Service Factor 2 | 1.95 SF @ 1 1/2 HP |
| Service Factor 3 | 2.93 SF @ 1 HP |
| Torque Rating | 3303 lbs.-in. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 33.75 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 49.23 |
| Ship width (cm) | 38.43 |
Product Variants
| Model | max. input hp | mounting type | output torque | output rpm | output type | ratio | frame size | series | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| GRG8320144.00 | 2.114 hp | Base | - | 29.2 RPM | Shaft | 60:1 | - | - | €2,618.56 | |
| GRG8320285.00 | - | - | - | 350 RPM | Double Shaft | 5:1 | 180TC | - | €2,618.56 | |
| GRG8320141.00 | - | - | - | 58.3 RPM | Double Shaft | 30:1 | 56C | - | €2,618.56 | |
| GRG8320264.00 | - | - | - | 17.5 RPM | Double Shaft | 100:1 | 56C | - | €2,655.47 | |
| GRG8320276.00 | 0.691 hp | Base | 1567 lbs.-in. | 17 RPM | - | - | - | GRG Series | €2,655.47 | |
| GRG8320143.00 | - | - | - | 35 RPM | Double Shaft | 50:1 | 56C | - | €2,618.56 | |
| GRG8320286.00 | - | - | - | 233.3 RPM | Double Shaft | 7.5:1 | 180TC | - | €2,655.47 |
Explore Products
- OILITE FFM0610-06B Flanged Sleeve Bearing, Bronze, 6 mm Bore, 10 mm Od, 6 mm Length
- BESSEY SGL-12 Bar Clamp Steel 12 Inch
- DIXON B5120A300L
- RIDGID 47493 Lever, Release
- OSG 1311600201 Spiral Flute Tap, M20x2.5 Thread Size, 20 mm Thread Lg, 200 mm Overall Lg, Right Hand, D8
- FIBERGRATE HI5820
- MORSE CUTTING TOOLS 81241 Screw Machine Drill, 15/32 Inch Dia., 135 Degree
Explore More
- KEYSHAFT
- Micromanometers
- Tower Light Sounder Tiers
- Antistatic Heel Ground Assembly
- Wired Intercom Accessories
- Black Pipe Nipple Assortments
- MAYHEW TOOLS Ladyfoot Pry Bars
- AKRO-MILS 30184 Shelf Bins
- ACCURIDE C204A LR Series Medium Duty 3/4 Extension Slides
- MUELLER INDUSTRIES 782CS Y Strainers
- BEL-ART - SCIENCEWARE Funnels
- TJERNLUND Crawlspace Ventilation Fans
- STAFFORD MFG Solution Series Remachinable One Piece Split Couplings, Metric, Steel
- HARVEL CLEAR PVC Male Adapters
- BANJO FITTINGS Polypropylene Ball Valves, 4-Bolt
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR GRG8320142.00 GRG-BMQ832-40-D-56 Worm Reducer, 40:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.5 Inch O.D, Cast Iron
€2,618.56 /unit
