GROVE GEAR GRG8260126.00 GRG-BM826-25-R-180 Worm Reducer, 25:1 Ratio, 0.75 Inch I.D, 1.25 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Wednesday, Apr 15
€1,781.20 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | BM-R |
| Center Distance | 2.63" |
| Frame | 180TC |
| Gear Type | Worm |
| Gearbox Type | Worm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Input Bore (c Face) | 1 1/8" |
| Input Bore Size | 1 1/8" |
| Input Dia. | 3/4" |
| Input Hp @ 1750 Rpm | 2.487 hp |
| Input Keyway Size | 3/16" x 1.63" |
| Input Keyway Size (c Face) | 1/4" x 1/8" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | Flexible Coupling Input |
| Material | Cast Iron |
| Max Input Hp | 2 487/1000 hp |
| Max. Input Hp | 2.487 hp |
| Mounting Type | Base |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1 1/4" |
| Output Hp | 2 19/250 hp |
| Output Key Size | 1/4" x 1 3/4" |
| Output Rpm | 70 RPM |
| Output Shaft | Solid Shaft |
| Output Shaft Assembly Code | R |
| Output Shaft Dia. | 1 1/4" |
| Output Shaft Direction | Right |
| Output Shaft Orientation | R |
| Output Shaft Thrust Rating | 2091 |
| Output Shaft Type | Right Handed Shaft |
| Output Style | R |
| Output Torque | 1869 lbs.-in. |
| Overhung Load | 1625 lbs. |
| Product Line | GRG Series - Ironman Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | GRG Series |
| Series Style | GRG-BM-R |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
| Tap Depth | 0.69" |
| Tap Size | 3/8"-16 |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 25.65 |
| Ship height (cm) | 29.85 |
| Ship length (cm) | 40.64 |
| Ship width (cm) | 31.12 |
Product Variants
| Model | max. input hp | output torque | mounting type | series | gear type | gear ratio | center distance | output rpm | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| GRG8260151.00 | 2.145 hp | - | No Base | - | - | 30:1 | 2.63" | 58.3 RPM | €1,462.42 | |
| GRG8265881.00 | - | 1854 lbs.-in. | - | - | - | - | 2.6" | 43.75 RPM | €1,529.75 | |
| GRG8260205.00 | 6.693 hp | 1130 lbs.-in. | Base | GRG Series | Worm | - | 2.63" | 350 RPM | €1,863.65 | |
| GRG8264029.00 | - | - | - | - | - | - | 2.6" | - | €2,305.24 | RFQ
|
| GRG8263822.00 | - | - | - | - | - | - | 2.6" | - | €1,825.42 | RFQ
|
| GRG8264038.00 | - | - | - | - | - | - | 2.6" | - | €2,305.24 | RFQ
|
| GRG8264009.00 | - | - | - | - | - | - | 2.6" | - | €2,305.24 | RFQ
|
Explore Products
- WESTWARD 5TWA5 Tap Set, M8-1.25 Tap Thread Size, 1 1/8 Inch Thread Length, 2 23/32 Inch Overall Length, 4 Flutes
- STAFFORD MFG 5SM045045FK Rigid Shaft Coupling, With Keyway, 2 Piece Split, Clamp Type, 45 x 45mm Bore, SS
- CLIMAX METAL PRODUCTS 1C-093-S Shaft Collar Clamp 1 Piece 15/16 Inch Stainless Steel
- CABLE PREP ART-540QRRB
- TITAN FASTENERS DSA05048
- SMC VALVES MGPL20-40Z Compact Cylinder, 20 mm Size, Ball Bearing
- ANVIL 0331015404 Welded Pipe Nipple, Schedule 40, Galvanized, 1/2 Inch Size, 3 1/2 Inch Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Hand and Bowl Scoops
- Flangette Bearings
- ESD and Cleanroom Stools
- Gear Coupling Accessories
- ANSELL 11-926 Hyflex Light Duty Oil Repellent Gloves
- KRYTOX XHT-1000 Series Extreme High Temperature PFPE Oil
- RUD CHAIN PSA Starpoint Eye Bolts, Metric Thread
- FERNCO Flexible Tap Saddles, Tees & Wyes
- MUELLER INDUSTRIES 90 Cast Carbon Steel Butterfly Valves
- APPROVED VENDOR Nickel-Plated Brass Inline Ball Valve, FNPT x FNPT
- ASHLAND CONVEYOR Slider Bed Conveyor
- VESTIL JIB Series Floor Mounted Jibs
- MARTOR Manually Retracting Utility Knives
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR GRG8260126.00 GRG-BM826-25-R-180 Worm Reducer, 25:1 Ratio, 0.75 Inch I.D, 1.25 Inch O.D, Cast Iron
€1,781.20 /unit


