GROVE GEAR GRG8260052.00 GRG-BM826-15-R-56 Worm Reducer, 15:1 Ratio, 0.75 Inch I.D, 1.25 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,756.46 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | BM-R |
| Center Distance | 2.63" |
| Frame | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Gearbox Type | Worm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Input Bore (c Face) | 5/8" |
| Input Bore Size | 5/8" |
| Input Dia. | 3/4" |
| Input Hp @ 1750 Rpm | 3.614 hp |
| Input Keyway Size | 3/16" x 1.63" |
| Input Keyway Size (c Face) | 3/16" x 3/32" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | Flexible Coupling Input |
| Keyway Size | 3/16" x 3/32" |
| Material | Cast Iron |
| Max Input Hp | 3 307/500 hp |
| Max. Input Hp | 3.614 hp |
| Mounting Type | No Base |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1 1/4" |
| Output Hp | 3 27/125 hp |
| Output Key Size | 1/4" x 1 3/4" |
| Output Rpm | 116 RPM |
| Output Shaft | Solid Shaft |
| Output Shaft Assembly Code | R |
| Output Shaft Dia. | 1 1/4" |
| Output Shaft Direction | Right |
| Output Shaft Orientation | R |
| Output Shaft Thrust Rating | 2069 |
| Output Shaft Type | Right Handed Shaft |
| Output Style | R |
| Output Torque | 1737 lbs.-in. |
| Overhung Load | 1625 lbs. |
| Product Line | GRG Series - Ironman Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | GRG Series |
| Series Style | GRG-BM-R |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
| Tap Depth | 0.69" |
| Tap Size | 3/8"-16 |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 25.65 |
| Ship height (cm) | 29.85 |
| Ship length (cm) | 40.64 |
| Ship width (cm) | 31.12 |
Product Variants
| Model | max. input hp | output torque | mounting type | series | gear type | gear ratio | center distance | output rpm | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| GRG8260151.00 | 2.145 hp | - | No Base | - | - | 30:1 | 2.63" | 58.3 RPM | €1,462.42 | |
| GRG8265881.00 | - | 1854 lbs.-in. | - | - | - | - | 2.6" | 43.75 RPM | €1,529.75 | |
| GRG8260205.00 | 6.693 hp | 1130 lbs.-in. | Base | GRG Series | Worm | - | 2.63" | 350 RPM | €1,863.65 | |
| GRG8264029.00 | - | - | - | - | - | - | 2.6" | - | €2,305.24 | RFQ
|
| GRG8263822.00 | - | - | - | - | - | - | 2.6" | - | €1,825.42 | RFQ
|
| GRG8264038.00 | - | - | - | - | - | - | 2.6" | - | €2,305.24 | RFQ
|
| GRG8264009.00 | - | - | - | - | - | - | 2.6" | - | €2,305.24 | RFQ
|
Explore Products
- DAYTON 6XJ07 Gp Motor Split Phase Tefc 1/4 Hp 1725 Rpm 48z
- TB WOODS 5/8VP3150 Narrow V-Belt, Neoprene, 8V Belt Type, 315 inch Length, 5 Ribs
- TSUBAKI 80B36F-1-7/16
- 3M 7010398759 80610878888 / 49297 / 1267-1"X18YD Conductive Electrical Tape, 1267, 1 Inch x 54 Ft., Silver
- GRAINGER BULK-RS-N60FDA-174 Neoprene Strip, 2 Inch X 10 Ft, 60A
- VERMONT GAGE 911281700 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, BG, 0.817 Inch Size
- 3M 1120 Foil Tape 1 Inch 4 Mil Shiny Silver
- GROVE GEAR GR8600269.00 GR-BMQ860-20-R-210 Worm Reducer, 20:1 Ratio, 1.375 Inch I.D, 2.5 Inch O.D, Cast Iron
Explore More
- KEYSHAFT
- Hammer Drill Bit Sets
- Chain
- Backdraft Roof Dampers
- Laboratory Air Compressors
- Electrically Actuated Diaphragm Valves
- CONDOR Cowhide Leather Premium Gloves, White
- TEMPCO CRA Series Linear Housings / E-Mitters
- ANVIL AS500BTB Series Welded Channels
- ZSI-FOSTER Beta Standard Series Safety Plates
- BALDOR / DODGE GTM, Two-Bolt Pillow Block GRIP TIGHT Adapter Ball Bearings
- GRAINGER Chemical Resistant Viton Tubing
- RUD CHAIN VLBS Octagon Lifting Rings
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS Economy 4 Inch Shelf Bins
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR GRG8260052.00 GRG-BM826-15-R-56 Worm Reducer, 15:1 Ratio, 0.75 Inch I.D, 1.25 Inch O.D, Cast Iron
€1,756.46 /unit


