GROVE GEAR GRG8210583.19 GRG-HMQ821-80-H1-48-19 Hollow Bore Output Worm Gear Reducer, 2.06 Inch Distance, 547 Inch/lbs Torque, Cast Iron
Get it by Monday, Jun 1
€973.94 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HMQ-H1 |
| Bore Code | 19 |
| Center Distance | 2.06" |
| Frame | 48 |
| Gear Type | Worm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Input Bore (c Face) | 1/2" |
| Input Hp @ 1750 Rpm | 38/125 hp |
| Input Keyway Size (c Face) | 1/8" x 1/16" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Quill |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1 3/16" |
| Output Key Size | 1/4" x 2.5" |
| Output Rpm | 21 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Shaft Thrust Rating | 1144 |
| Output Torque | 547 lbs.-in. |
| Product Line | GR Series - Ironman Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Series | GR Series |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 13.5 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Explore Products
- GARLAND MFG 23001 Urethane Hammer Face, Diameter 1-1/4 Inch, Size-1
- HUBBELL-WIEGMANN HS441 Straight Section Wireway, 4 Inch Width, 4 Inch Height, 16 ga Gauge, 1, Hinged Cover
- BUNTING BEARINGS DPEP121412 Dri Plane Sleeve Bearing, Size 3/4 x 7/8 x 3/4 Inch
- PLAST-O-MATIC CAFEN1-8-050EPS-RPF Electrically Actuated Ball Valve, EPDM Seal, Socket Connection, Red Kynar, 1/2 Inch Size
- EATON V48M22T3316 General Purpose Ventilated Transformer, 60 Hz, 300 Kva, 3-Phase, 480 Vac-240 Vac/120 Vac
- GRAINGER 304-346-0300 Spiral Wound Metal Gasket 3 Inch 11/64 Inch
- FIBERGRATE 503115.1
Explore More
- KEYSHAFT
- Roofing Anchors
- Hydraulic Manual Spool Monoblock Valves
- Striping Marking Machine/Applicators
- Parking Curb and Speed Bump Accessories
- Stainless Steel Music Wire
- ANSELL 74-048 Hyflex Uncoated Cut Resistant Gloves
- MECHANIX Hi-Viz M-Pact D5 High-Visibility Impact Gloves
- LOC-LINE Acid Resistant Elbows
- MUELLER INDUSTRIES 758G Ductile Iron Y Strainers
- PETERSEN PRODUCTS Deflection Gauge Fin Set
- BALDOR / DODGE Single C V-Belts
- ZSI-FOSTER W900SS Pre-Cuts Channels, Solid
- MERIT BRASS X106 Tees
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS Stackable Shelf Bin Dividers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR GRG8210583.19 GRG-HMQ821-80-H1-48-19 Hollow Bore Output Worm Gear Reducer, 2.06 Inch Distance, 547 Inch/lbs Torque, Cast Iron
€973.94 /unit
