GROVE GEAR GRG8210557.16 GRG-HMQ821-50-H1-140-16 Worm Reducer, 50:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,752.24 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HMQ-H1 |
| Bore Code | 16 |
| Center Distance | 2.06" |
| Frame | 140TC |
| Gear Type | Worm |
| Gearbox Type | Worm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Input Bore (c Face) | 7/8" |
| Input Bore Size | 7/8" |
| Input Dia. | 7/8" |
| Input Hp @ 1750 Rpm | 0.769 hp |
| Input Keyway Size (c Face) | 3/16" x 3/32" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Quill |
| Material | Cast Iron |
| Max Input Hp | 769/1000 hp |
| Max. Input Hp | 0.769 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1" |
| Output Hp | 0.539 hp |
| Output Key Size | 1/4" x 2.5" |
| Output Rpm | 35 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Shaft Thrust Rating | 1144 |
| Output Shaft Type | Hollow Shaft |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 970 lbs.-in. |
| Product Line | GR Series - Ironman Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | GR Series |
| Series Style | GRG-HMQ-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 13.5 |
| Ship height (cm) | 26.67 |
| Ship length (cm) | 27.15 |
| Ship width (cm) | 23.01 |
Product Variants
| Model | max. input hp | mounting type | output torque | gear ratio | output rpm | output diameter | series | gear type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| GRG8210543.18 | 1.129 hp | Shaft Mount | 968 lbs.-in. | - | 58 RPM | 1 1/8" | GR Series | Worm | €1,752.24 | |
| GRG8210545.23 | 0.769 hp | Shaft Mount | 970 lbs.-in. | - | 35 RPM | 1 7/16" | GR Series | Worm | €1,727.91 | |
| GRG8210545.16 | 0.769 hp | Shaft | - | 50:1 | - | - | - | - | €1,645.62 | |
| GRG8210544.16 | 0.916 hp | Shaft | - | 40:1 | - | - | - | - | €1,438.63 | |
| GRG8210543.23 | 1.129 hp | Shaft | - | 30:1 | - | - | - | - | €1,645.62 | |
| GRG8210546.16 | 0.674 hp | Shaft | - | 60:1 | - | - | - | - | €1,438.63 | |
| GRG8210538.16 | 2.793 hp | Shaft Mount | 692 lbs.-in. | - | 233 RPM | 1" | GR Series | Worm | €1,752.24 |
Explore Products
- GRAINGER 2001301712 Union, 1 Inch X 1 Inch Pipe, Female X Female, Class 3000, Stainless Steel
- PARKER R362-02CK
- ELDON JAMES T12-12PVDF Gray PVDF Tee, 3/4 NPT Size, 3/4 Inch Inside Dia.
- OAKTON WD-35640-72 Replacement Membrane Assembly
- KDR-LINE REACTORS KDRULS47H Input Line Reactor High Z 575/600V 412A
- LEESON 119418.00 C6T34FK133A General Purpose Motor, 3 HP, 3 Phase, 60 Hz, 230/460 V, 3600 RPM, 56HC Frame
- DAYTON MHG302G Spring
- NIBCO PT60227P
Explore More
- KEYSHAFT
- Liquid Level Gauges
- Air Cleaner Accessories
- Gas Cocks
- Wall Mounted Retractable Barriers
- Rectangular Connectors
- MECHANIX Carbon X Level 1 Heat Resistant Gloves
- FACOM 126A Hinged Hook And Pin Wrenches
- ANVIL AS3064 Series Post Bases
- ANVIL ASSS Series Clamping Nuts With Short Spring
- INSTOCK Ceiling Enclosure
- LOVEJOY CJ Series Spiders
- CEMENTEX USA Hot Stick Wipes
- TEMPCO Channel Strip Heaters
- MORSE CUTTING TOOLS 2092 Series High Performance Taps, Spiral Point
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR GRG8210557.16 GRG-HMQ821-50-H1-140-16 Worm Reducer, 50:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1 Inch O.D, Cast Iron
€1,752.24 /unit
