GROVE GEAR GRG8210550.19 GRG-HMQ821-7.5-H1-140-19 Worm Reducer, 7.5:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.188 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
€973.94 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HMQ-H1 |
| Bore Code | 19 |
| Center Distance | 2.06" |
| Frame | 140TC |
| Gear Type | Worm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Input Bore (c Face) | 7/8" |
| Input Dia. | 7/8" |
| Input Hp @ 1750 Rpm | 2.793 hp |
| Input Keyway Size (c Face) | 3/16" x 3/32" |
| Input Quill Dia. | 7/8" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Quill |
| Keyway Size | 3/16" x 3/32" |
| Max. Input Hp | 2.793 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1 3/16" |
| Output Hp | 2.562 hp |
| Output Key Size | 1/4" x 2.5" |
| Output Rpm | 233 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Shaft Thrust Rating | 811 |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 692 lbs.-in. |
| Product Line | GR Series - Ironman Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | GR Series |
| Series Style | GRG-HMQ-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 13.5 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | max. input hp | mounting type | output torque | gear ratio | output rpm | output diameter | series | gear type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| GRG8210543.18 | 1.129 hp | Shaft Mount | 968 lbs.-in. | - | 58 RPM | 1 1/8" | GR Series | Worm | €1,752.24 | |
| GRG8210545.23 | 0.769 hp | Shaft Mount | 970 lbs.-in. | - | 35 RPM | 1 7/16" | GR Series | Worm | €1,727.91 | |
| GRG8210545.16 | 0.769 hp | Shaft | - | 50:1 | - | - | - | - | €1,645.62 | |
| GRG8210544.16 | 0.916 hp | Shaft | - | 40:1 | - | - | - | - | €1,438.63 | |
| GRG8210543.23 | 1.129 hp | Shaft | - | 30:1 | - | - | - | - | €1,645.62 | |
| GRG8210546.16 | 0.674 hp | Shaft | - | 60:1 | - | - | - | - | €1,438.63 | |
| GRG8210538.16 | 2.793 hp | Shaft Mount | 692 lbs.-in. | - | 233 RPM | 1" | GR Series | Worm | €1,752.24 |
Explore Products
- WALTER TOOLS DB133-08-01.400A0-WJ30ER 6712916 Micro Drill Bit, 1.40 mm Drill Bit Size, 5/8 Inch Flute Length, 3 mm Shank Dia
- BOSTON GEAR 10006 Spur Gear, Diametral Pitch 6, Teeth 18, Pressure Angle 20 Degree
- VOLKEL 84025 Round Die, Form AHSS BS 1127, BSW 9/16 x 12 Size
- BALDOR / DODGE BF10C25T03644 BF1083 250-CC 36.44 Tapered Right Angle Reducer
- GENERAL ELECTRIC TM18410R Load Center, 100 A, 120/208 Vac, 18 Spaces, 22 Ka, Combo Flush/Surface, Main
- CONTINENTAL 5/BX73 Banded Cogged V-Belt, 5 Ribs, 76 Inch Outside Length, 3 19/64 Inch Top Width
- GEARENCH HS36
- PALMGREN 9611405 AVS40 Angle Vise, Industrial Style With Swivel Base, 4 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Air Curtains
- Milling Cutters
- Metal Scoops
- Class CC Fuses
- Door Louvers
- BALLYMORE Unassembled Steel Rolling Ladders Without Handrails
- ANVIL 359 Series Reducing Tees, Black, Cast Iron
- ANVIL AS150BTB Series Welded Channels
- ANVIL AS520BTB Series Welded Channels
- APEX-TOOLS Phillips Insert Bit
- GROTE Clearance Marker Lamp Oval
- ANVIL Standard Eccentric Swage Nipples
- APPLETON ELECTRIC Guards
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS J-Load Media Outlets, Tamper Resistant Receptacle
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR GRG8210550.19 GRG-HMQ821-7.5-H1-140-19 Worm Reducer, 7.5:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.188 Inch O.D, Cast Iron
€973.94 /unit
