GROVE GEAR GRG8210532.16 GRG-HM821-40-H1-140-16 Output Worm Gear Reducer, 2.06 Inch Distance, 971 Inch/lbs Torque, Cast Iron
Get it by Monday, Jun 1
€973.94 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HM-H1 |
| Bore Code | 16 |
| Center Distance | 2.06" |
| Frame | 140 |
| Gear Type | Worm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Input Dia. | 5/8" |
| Input Hp @ 1750 Rpm | 0.916 hp |
| Input Keyway Size | 3/16" x 1.38" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | Flexible Coupling Input |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1" |
| Output Key Size | 1/4" x 2.5" |
| Output Rpm | 43 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Shaft Thrust Rating | 1144 |
| Output Torque | 971 lbs.-in. |
| Product Line | GR Series - Ironman Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Series | GR Series |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 13.95 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Explore Products
- BALDOR / DODGE MA30X3/4 AK30 Light Duty Fixed Bore Sheave
- EATON JDB3125WA06S10 Molded Case Circuit Breaker, J-Frame, Jdb Type, 3-Pole, 125A, 600 Vac, 250 Vdc
- SCS 770717 Air Ionizer Test Kit, Carrying Case/Ground Cord
- MICRO 100 DM-750-490X End Mill, 0.75 Inch Cutter Dia., 0.75 Inch Shank Dia., 1.5 Inch Length of Cut
- WORLDWIDE ELECTRIC WPEVHS30-18-286TP-12 Motor, Vertical Hollow Shaft, 30 HP, 1800 RPM, 230/460V, 286TP Frame, P-Base
- GRAINGER STR401M4X10 Shoulder Screw, M3x0.5 Thread Size, 10 mm Shoulder Lg., 2 mm Head Ht., Gr. 18-8
- GATES 9274-1100 Poly Chain Carbon Synchronous Belt
- SOUTHWIRE COMPANY 67325399 Multi Conductor Unshielded Cable, 3 Conductor, 4 Awg, Aluminium
Explore More
- KEYSHAFT
- Faceshield Accessories
- Industrial and Commercial Dehumidifiers
- Gas Detector Battery Chargers
- Door Sweeps
- ESD and Cleanroom Stools
- CONDOR Cowhide Leather, Standard, Full Finger Gloves, White
- OBERON LAN Arc Flash Kits, 40 Cal Arc Rating
- ANSELL 11-818 Hyflex Ultralight Multi Purpose Gloves
- CONDOR Knit Gloves, Full Finger, Palm Dotted, 7 Gauge, White/Black
- ANVIL AS100KO Series Channels With Knock Out
- B&K PRECISION Single Output Dc Power Supply Digital
- ANVIL Flanged Eccentric Reducers
- AIR SYSTEMS INTERNATIONAL 8 Inch Axial Fans
- SMC VALVES Automatic Drain
- BALDOR / DODGE Type K, Wide-Slot Takeup, Solid Tapered Roller Bearings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR GRG8210532.16 GRG-HM821-40-H1-140-16 Output Worm Gear Reducer, 2.06 Inch Distance, 971 Inch/lbs Torque, Cast Iron
€973.94 /unit
