GROVE GEAR GRG8210529.16 GRG-HM821-20-H1-140-16 Output Worm Gear Reducer
Get it by Tuesday, Jun 2
€973.94 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HM-H1 |
| Bore Code | 16 |
| Center Distance | 2.06" |
| Frame | 140 |
| Gear Type | Worm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Input Dia. | 5/8" |
| Input Hp @ 1750 Rpm | 1 73/125 hp |
| Input Keyway Size | 3/16" x 1.38" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | Flexible Coupling Input |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1" |
| Output Key Size | 1/4" x 2.5" |
| Output Rpm | 87 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Shaft Thrust Rating | 1144 |
| Output Torque | 964 lbs.-in. |
| Product Line | GR Series - Ironman Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Series | GR Series |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 13.95 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Explore Products
- TRIUMPH TWIST DRILL 090115 Corresponding Set, 1/16-1/2 Inch Size
- ALLEGRO SAFETY 0491-9 O-Ring
- MANITOWOC 5004619 Screw, 12-16 X 0.687 Inch Size
- VULCAN HART 00-788596-0000A Terminal Field Block, 5.2 x 5.45 x 1.15 Inch Size
- STREN-FLEX TCS2-903-20 Web Sling Triangle Choker 20ft L 8900 Lb Capacity
- TENSABARRIER 889T2B-33-23-RCV Receiver Post 38 Inch Height Blue
- GRAINGER 206-001320A Square End Mill, Center Cutting, 4 Flutes, 3.50 mm Milling Dia, 12 mm Length Of Cut
- MORSE CUTTING TOOLS 12024 Jobber, #17 Length, Left Hand, High Speed Steel, Bright
Explore More
- KEYSHAFT
- Dual Pressure Controls
- Drain Covers and Seals
- Enclosure Window and Louver Kits
- Circulator Pump Accessories
- Fire Hose and Fire Extinguisher Accessories
- CAIMAN Heatrac Insulated Combo Cuff Winter Work Gloves
- ANSELL Class 2 Electrical Gloves, 16 Inch, Yellow
- PROTO Impact Socket, 1 Inch, Metric, Alloy Steel
- HARVEL CLEAR PVC Couplings
- WESTWARD 1/2" Drive SAE Socket
- NITE IZE Carabiner Clips
- MASON Floor Mount Vibration Isolator
- AMERICAN TORCH TIP Nozzle, Tweco
- 80/20 25 Series 25-2527 Two Open T-Slotted Profile Extrusions
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR GRG8210529.16 GRG-HM821-20-H1-140-16 Output Worm Gear Reducer
€973.94 /unit
