GROVE GEAR GRG8210526.20 GRG-HM821-7.5-H1-140-20 Output Worm Gear Reducer
Get it by Tuesday, Jun 2
€973.94 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HM-H1 |
| Bore Code | 20 |
| Center Distance | 2.06" |
| Frame | 140 |
| Gear Type | Worm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Input Dia. | 5/8" |
| Input Hp @ 1750 Rpm | 2.793 hp |
| Input Keyway Size | 3/16" x 1.38" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | Flexible Coupling Input |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1 1/4" |
| Output Key Size | 1/4" x 2.5" |
| Output Rpm | 233 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Shaft Thrust Rating | 811 |
| Product Line | GR Series - Ironman Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Series | GR Series |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 13.95 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Explore Products
- CONTINENTAL FAB150-06CC-G Chemical Hose Assembly, 1 1/2 Inch Hose Inside Dia, Green with Orange Stripe
- LINN GEAR 10h12r Gear, 12 Teeth, 1.2 Inch Pitch Diameter
- MARTIN SPROCKET C340 Spur Gear, 3 Diametral Pitch, 13.333 Inch Pitch Dia., Reborable, Cast Iron
- BOSTON GEAR 88260
- MORSE CUTTING TOOLS 54004 Chucking Reamer, ‎#54 Dia., 4 Flute, Round Shank, Carbide, 1-1/2 Inch Length
- PEER CHAIN 6764 Roller Chain, 10 Feet Length
- USA SEALING BULK-FG-1081 Flange Gasket, 3 Inch Pipe Size, 5 3/8 Inch Outside Dia, 3 1/2 Inch Inside Dia
- JOHNSON CONTROLS VG7443CT Globe Valve 2-way Nc 1/2 Inch Fnpt
Explore More
- KEYSHAFT
- CFL Ballasts
- Hotel Door Latches
- Tube and Coil Cleaning Equipment Accessories
- Coatings and Wrap
- Drum Rackers
- PLAST-O-MATIC PRAM Series Air Loaded Pressure Regulators
- TEMPCO CRT Series E-Mitters
- YELLOW JACKET PLUS II Hoses With Compact Ball Valve End, Pack of 3
- PARKER 316 Stainless Steel Close Nipple
- SPEARS VALVES CPVC Schedule 80 Fitting Grooved Coupling Adapters
- ENERPAC A Series Cylinder Attachement Chain Pull Plates
- CLE-LINE Spot Weld Drill Bits
- OAKTON Sensors
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR GRG8210526.20 GRG-HM821-7.5-H1-140-20 Output Worm Gear Reducer
€973.94 /unit
