GROVE GEAR GRG8210502.19 GRG-H821-7.5-H1-19 Solid Input Shaft Worm Gear Reducer, Hollow Bore Output Worm Gear
Get it by Monday, Jun 1
€862.61 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | H-H1 |
| Bore Code | 19 |
| Center Distance | 2.06" |
| Gear Type | Worm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Input Dia. | 5/8" |
| Input Hp @ 1750 Rpm | 2.793 hp |
| Input Keyway Size | 3/16" x 1.38" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | Solid Shaft |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1 3/16" |
| Output Key Size | 1/4" x 2.5" |
| Output Rpm | 233 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Shaft Thrust Rating | 811 |
| Output Torque | 692 lbs.-in. |
| Product Line | GR Series - Ironman Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Series | GR Series |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 11.7 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Explore Products
- SCHNEIDER ELECTRIC 8501CO21V20 Enclosed Power Relay, Surface Mounted, 20 A Current Rating, 120VAC, 4 Pins/Terminals
- DAYTON 2VJL1 Cable 3/32 Inch L50ft Working Load Limit 184lb 7 x 7 Steel
- LINN GEAR 16cg45 Change Gear, 16 Diametral Pitch, 2.812 Inch Pitch Diameter
- LENOX TOOLS 98474D2B134070 Band Saw Blade, 1/2 Inch Blade Width, 13 Feet 4 Inch Size, 0.025 Inch Blade Thickness
- GRAINGER 204-603482 Corner Radius End Mill, Ticn Finish, 2 Flutes, 1 Inch Milling Dia
- ALLEGRO SAFETY 2041-12K Bitter Test Solution, Denatonium Benzoate
- DYNALON 208075-1000 Scoop Rounded HDPE 1000mL White
Explore More
- KEYSHAFT
- Air Oil and Water Solenoid Valves
- Suspension Tools
- Precision Ball Screws
- Thread Turning Tools
- Cutting Attachments
- DESTACO 201 Series Vertical Hold Down Clamps
- AKRO-MILS 30150 Shelf Bins
- ANSELL 11-425 Hyflex Abrasion Resistant Gloves
- TEMPCO Maxiband Heaters
- VON DUPRIN Rim Exit Device, Dark Bronze
- MILWAUKEE VALVE 30 Series Ball Valves
- EATON CHF Series Standard Circuit Breakers
- MERIT BRASS 3690D Thread-O-Let
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR GRG8210502.19 GRG-H821-7.5-H1-19 Solid Input Shaft Worm Gear Reducer, Hollow Bore Output Worm Gear
€862.61 /unit
