GROVE GEAR GRG8210240.00 GRG-BMQ821-100-R-48 Quill Input Worm Gear Reducer
Get it by Tuesday, Jun 2
€711.04 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | BMQ-R |
| Center Distance | 2.06" |
| Frame | 48 |
| Gear Type | Worm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Input Bore (c Face) | 1/2" |
| Input Hp @ 1750 Rpm | 0.217 hp |
| Input Keyway Size (c Face) | 1/8" x 1/16" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Quill |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1" |
| Output Key Size | 1/4" x 1.44" |
| Output Rpm | 17 RPM |
| Output Shaft | Solid Shaft |
| Output Shaft Assembly Code | R |
| Output Shaft Direction | Right |
| Output Shaft Thrust Rating | 1144 |
| Output Torque | 439 lbs.-in. |
| Product Line | GRG Series - Ironman Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Series | GRG Series |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
| Tap Depth | 0.63" |
| Tap Size | 5/16"-18 |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 13.05 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Explore Products
- COOPER B-LINE 161410-12CHC JIC Panel Enclosure, 10 x 14 x 16 Inch Size, Hinged Cover, Carbon Steel
- VERMONT GAGE 372166030 Threaded Plug Gage, M30.0 x 3.50 Thread Size, NoGo, 6G Thread Class
- WALTER TOOLS SDMT06T204-D57 WSM35S Square Milling Insert, 1/4 Inch Inscribed Circle, 1/64 Inch Corner Radius, 7/64 Inch Thick
- STEARNS BRAKES 848210215 Drvn Hub 3-5/8 Tpr Bore
- PARKER RKR30/RKR35/N
- DIXON 62834 Bulk Head Fitting, 1/2 Inch FNPT, 1-3/8 Hole Size, Polypropylene
- EATON 47-52805 Distribution Equipment, Left Side, For Use With Transformer
Explore More
- KEYSHAFT
- Automatic Flush Valve Retrofit Kits
- Automatic Flush Valves
- Boom Sprayer Mounts and Brackets
- Manhole Cover Accessories
- Masonry Miscellaneous Tool Accessories
- REVCOR Propeller, 26 inch
- OIL SAFE Color Coded Drum Label Kits
- MUELLER INDUSTRIES 72HHH3H Sure Check Double Disc Check Valves
- AME INTERNATIONAL Forklift Jacks
- SPEARS VALVES PVC True Union 2000 Standard Retrofit Ball Valves, Socket Ends, EPDM
- MARTIN SPROCKET SD Series QD Bushings
- TE-CO Spring Pin Plungers
- NIBCO PC606 Series 45 Deg Elbows, P x P, Wrot Copper
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR GRG8210240.00 GRG-BMQ821-100-R-48 Quill Input Worm Gear Reducer
€711.04 /unit
