GROVE GEAR GRG8210163.00 GRG-BMQ821-30-R-140 Worm Reducer, 30:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Wednesday, Apr 15
€1,280.11 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Case Material | Cast Iron |
| Center Distance | 2.06" |
| Frame Size | 140TC |
| Gearbox Type | Worm |
| Hp | 1.13 hp |
| Input Bore Size | 7/8" |
| Material | Cast Iron |
| Max Input Hp | 1 129/1000 hp |
| Max Overhung Load | 1200 lbs. |
| Output Rpm | 58.3 RPM |
| Output Shaft Dia. | 1" |
| Output Shaft Type | Right Handed Shaft |
| Output Type | Right Shaft |
| Ratio | 30:1 |
| Service Factor 1 | 1.13 SF @ 1 HP |
| Torque Rating | 968 lbs.-in. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 13.05 |
| Ship height (cm) | 26.67 |
| Ship length (cm) | 27.15 |
| Ship width (cm) | 23.01 |
Product Variants
| Product | Model | max. input hp | mounting type | gear ratio | output torque | output rpm | output type | ratio | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
GRG8210127.00 | 1.129 hp | No Base | 30:1 | - | - | Shaft | - | - | €1,050.98 | |
![]() |
GRG8210124.00 | 1.887 hp | No Base | 15:1 | - | - | Shaft | - | - | €1,050.98 | |
![]() |
GRG8210157.00 | - | - | - | - | 350 RPM | Right Shaft | 5:1 | 140TC | €1,262.34 | |
![]() |
GRG8210121.00 | 3.653 hp | No Base | - | 614 lbs.-in. | 350 RPM | - | - | - | - | RFQ
|
![]() |
GRG8210123.00 | 2.464 hp | No Base | 10:1 | - | 175 RPM | Shaft | 10:1 | - | €1,050.98 | |
![]() |
GRG8210160.00 | 1.887 hp | Base | 15:1 | - | 116.7 RPM | Shaft | 15:1 | - | €1,280.11 | |
![]() |
GRG8210166.00 | 0.674 hp | Base | - | 940 lbs.-in. | 29 RPM | - | - | - | €1,280.11 |
Explore Products
- SPEARS VALVES 468E-334 Clamp Saddle, Double Outlet Socket, EPDM, Zinc Plated Bolt, 3 x 3/4 Size, PVC
- WOODHEAD 1300060340 103000A06M0201 Cordset, 3 Pole, Female, 2m, 18/3 Size, PVC/Stainless Steel
- APPROVED VENDOR 5WTR7 Tarp Standard Duty Canvas 15 x 20 Feet
- RUD CHAIN 8504657 VLBG-PLUS 3,5t M20 Load Ring, M20 Nominal Size, 110 mm Pitch, Load Capacity 7700 Lbs., Alloy Steel, Metric
- BATTERY DOCTOR 80806 Butt Connector, 12 to 10 Awg, Nylon, 5 Piece
- TSUBAKI 120A28 Plain Bore Sprocket, 1-1/2 Inch Height
- APPROVED VENDOR 4NEN6 Common Nail, 8D, 10.25 ga. Gauge, 2 1/2 In Lg., 9/32 In Head Dia., Bright, Smooth
Explore More
- KEYSHAFT
- Non-Adhesive Material Cutters
- Portable Electric Air Compressors
- Absorbent Rolls
- Flexible Barrier Systems
- Washing Machine Valves
- ML KISHIGO Contrasting Mesh Vests, Lime
- MUELLER INDUSTRIES 582SS Y Strainers
- ANVIL 2805 Series Flat Anvilets, SW
- ANVIL AS300S Series Channel With Long Slots
- SPEARS VALVES PVC Class 125 IPS Fabricated Fitting Reinforced Tees, Socket x Socket x Fipt
- GATES Metric V-Belts, 17X Section
- GRAINGER Aluminium Tube Tees
- AMERICAN TORCH TIP Oxweld Cutting Tips, O-SP Style
- NIBCO 4803-2 Series Female Adapters, Spg x FIPT, PVC DWV
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR GRG8210163.00 GRG-BMQ821-30-R-140 Worm Reducer, 30:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1 Inch O.D, Cast Iron
€1,280.11 /unit




