GROVE GEAR GRG8210094.00 GRG-BM821-60-R-140 Reducer, 3-Piece Coupled Input Output Shaft Right Worm Gear
Get it by Tuesday, Jun 2
€711.04 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | BM-R |
| Center Distance | 2.06" |
| Frame | 140 |
| Gear Type | Worm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Input Dia. | 5/8" |
| Input Hp @ 1750 Rpm | 0.674 hp |
| Input Keyway Size | 3/16" x 1.38" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | Flexible Coupling Input |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1" |
| Output Key Size | 1/4" x 1.44" |
| Output Rpm | 29 RPM |
| Output Shaft | Solid Shaft |
| Output Shaft Assembly Code | R |
| Output Shaft Direction | Right |
| Output Shaft Thrust Rating | 1144 |
| Output Torque | 940 lbs.-in. |
| Product Line | GRG Series - Ironman Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Series | GRG Series |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
| Tap Depth | 0.63" |
| Tap Size | 5/16"-18 |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 13.5 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Explore Products
- SANDPIPER 476.319.000 Kit, Air Wear S1Fm
- DIXON B5121E400W-BCC Pneumatically Actuated Wafer Butterfly Valve
- SCIENTIFIC CUTTING TOOLS HC18703-060A 500135 Helical Chamfer Mill, Carbide Altin, 60 Deg., 0.05 Tip Dia, 0.187 Shank Dia
- MAIN FILTER INC. MF0063872 RHR110E20V Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron Rating, Viton Seal, 6.71 Inch Height
- BRADY PS-1000-2-RD 131555 Precut Label Roll, 1 x 2 Inch, Polyolefin, Red, For 10 AWG to 16 AWG Wire Gauge
- TELEMECANIQUE SENSORS XMLR025G2P05 Fluid and Air Pressure Sensor, 0 to 362.5 PSI, PNP, Progra mmable
- ANSELL 113804
- GRAINGER 45r3-3 Carbon Steel Disc, 3 Inch Outside Dia, 3 Inch Overall Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Gas Tankless Water Heaters
- Chucking Reamers
- Electric Utility Heaters
- Poultry Netting
- Shank Mount Surface Conditioning Sanding Discs
- AKRO-MILS 35200 Nest And Stack Totes
- OIL SAFE Color Coded Drum Rings
- LOUISVILLE FE4200HD Series Fiberglass Extension Ladders
- DESTACO 385-R Series Pull Action Latch Clamps
- CHICAGO PNEUMATIC Vibration-Damped Needle Scalers, Metric
- APPLETON ELECTRIC 1-1/2 Inch Hub Metal Halide Light Fixture
- HELICOIL Complete Working Gages, UNC, 3B
- HOFFMAN Cable Managers
- 3M Flow Control Systems, Wall Mount
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR GRG8210094.00 GRG-BM821-60-R-140 Reducer, 3-Piece Coupled Input Output Shaft Right Worm Gear
€711.04 /unit
