GROVE GEAR GR8243509.24 GR-WHMQ824-50-H1-56-24 Worm Reducer, 50:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.5 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,503.47 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | WHMQ-H1 |
| Bore Code | 24 |
| Center Distance | 2.38" |
| Frame | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Input Bore (c Face) | 5/8" |
| Input Dia. | 5/8" |
| Input Keyway Size (c Face) | 3/16" x 3/32" |
| Input Quill Dia. | 5/8" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Quill |
| Keyway Size | 3/16" x 3/32" |
| Max. Input Hp | 1.137 hp |
| Mounting Type | Base |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1 1/2" |
| Output Hp | 0.795 hp |
| Output Key Size | 3/8" x 3" |
| Output Rpm | 35 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 1432 lbs.-in. |
| Product Line | GR Series - Ironman Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | GR Series |
| Series Style | GR-WHMQ-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 21.15 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | max. input hp | output torque | mounting type | output rpm | output diameter | series | gear type | center distance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| GR8243509.23 | 1.137 hp | 1432 lbs.-in. | Base | 35 RPM | 1.438" | GR Series | Worm | 2.38" | €2,681.03 | |
| GR8243506.18 | 1.967 hp | 1454 lbs.-in. | Shaft Mount | 70 RPM | 1 1/8" | GR Series | Worm | 2.38" | €1,491.99 | |
| GR8243503.20 | 3.564 hp | 1172 lbs.-in. | Shaft Mount | 175 RPM | 1 1/4" | GR Series | Worm | 2.38" | €2,681.03 | |
| GR8243519.20 | 1.653 hp | 1423 lbs.-in. | Shaft Mount | 58 RPM | 1 1/4" | GR Series | Worm | 2.38" | €2,681.03 | |
| GR8243504.23 | 2.765 hp | 1318 lbs.-in. | Base | 116.7 RPM | 1.438" | GR Series | Worm | 2.38" | €2,681.03 | |
| GR8243508.16 | 1.342 hp | 1433 lbs.-in. | Base | 43.8 RPM | 1" | GR Series | Worm | 2.38" | €2,517.88 | |
| GR8243519.19 | 1.653 hp | 1423 lbs.-in. | Shaft Mount | 58 RPM | 1.188" | GR Series | Worm | 2.38" | €2,681.03 |
Explore Products
- FABORY U39797.037.0225 Clevis Pin, Head, 3/8 In Pin Dia., 2 1/4 In Lg., Free Cutting Steel, Plain, W/O Pin
- EATON 10250T6087 Pushbutton, 30.5 Mm, Heavy-Duty, 24 Vac With 6 Volt Lamp, Illuminated, Four-Position
- SMITH BEARING BCR-1-1/4-XB Cam Follower, 1 1/4 Inch Dia, Bearing Steel, 1 Row, Hex Socket, Flat
- ARO 637119-61-C Diaphragm Pump Repair Kit
- CONDOR 35ZR08 Absorbent Pad 11 Gallon White
- GRAINGER 19129_72_0 Alloy Steel Rectangular Bar, 0.25 Inch Thick
- BOSTON GEAR PL3-036SF090 High Torque Pulley, 3MM Pitch
- DIXON 3HF3-SS ISO-B Coupler, 3/8 Inch Size, 3/8 NPTF, 316 Stainless Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- C Clamps
- PAPR
- Picks Riveting/Chipping Hammers
- ID Card Printer Accessories
- Gasket Sealants And Makers
- MOON AMERICAN Male Dry Hydrants, With 90 Deg. Elbow
- MUELLER INDUSTRIES 781 Stainless Steel Y Strainers
- GLOBE SCIENTIFIC Label Sheet, Cryo, 13 mm Dots
- RUD CHAIN VLBS Octagon Lifting Rings
- ABC HAMMERS Brass Drilling Hammers
- MARTIN SPROCKET BK Series Bored To Size Type Single Groove FHP Sheaves
- CALDWELL 60 Series Heavy Duty Sheet Lifters
- STARRETT 99425 Series Intenss Bi-Metal Band Saw Blades
- STANLEY Snap-Off Utility Knives
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR GR8243509.24 GR-WHMQ824-50-H1-56-24 Worm Reducer, 50:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.5 Inch O.D, Cast Iron
€1,503.47 /unit
