GROVE GEAR GR8243507.19 GR-WHMQ824-30-H1-56-19 Worm Reducer, 30:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.188 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,681.03 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | WHMQ-H1 |
| Bore Code | 19 |
| Center Distance | 2.38" |
| Frame | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Gearbox Type | Worm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Input Bore (c Face) | 5/8" |
| Input Bore Size | 5/8" |
| Input Dia. | 5/8" |
| Input Keyway Size (c Face) | 3/16" x 3/32" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Quill |
| Material | Cast Iron |
| Max Input Hp | 1 653/1000 hp |
| Max. Input Hp | 1.653 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1.188" |
| Output Hp | 1.317 hp |
| Output Key Size | 1/4" x 2.5" |
| Output Rpm | 58 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Shaft Type | Hollow Shaft |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 1423 lbs.-in. |
| Product Line | GR Series - Ironman Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | GR Series |
| Series Style | GR-WHMQ-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 20.25 |
| Ship height (cm) | 26.67 |
| Ship length (cm) | 27.15 |
| Ship width (cm) | 23.01 |
Product Variants
| Model | max. input hp | output torque | mounting type | output rpm | output diameter | series | gear type | center distance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| GR8243509.23 | 1.137 hp | 1432 lbs.-in. | Base | 35 RPM | 1.438" | GR Series | Worm | 2.38" | €2,681.03 | |
| GR8243506.18 | 1.967 hp | 1454 lbs.-in. | Shaft Mount | 70 RPM | 1 1/8" | GR Series | Worm | 2.38" | €1,491.99 | |
| GR8243503.20 | 3.564 hp | 1172 lbs.-in. | Shaft Mount | 175 RPM | 1 1/4" | GR Series | Worm | 2.38" | €2,681.03 | |
| GR8243519.20 | 1.653 hp | 1423 lbs.-in. | Shaft Mount | 58 RPM | 1 1/4" | GR Series | Worm | 2.38" | €2,681.03 | |
| GR8243504.23 | 2.765 hp | 1318 lbs.-in. | Base | 116.7 RPM | 1.438" | GR Series | Worm | 2.38" | €2,681.03 | |
| GR8243508.16 | 1.342 hp | 1433 lbs.-in. | Base | 43.8 RPM | 1" | GR Series | Worm | 2.38" | €2,517.88 | |
| GR8243519.19 | 1.653 hp | 1423 lbs.-in. | Shaft Mount | 58 RPM | 1.188" | GR Series | Worm | 2.38" | €2,681.03 |
Explore Products
- CAPTRON CS10SMTDT-C10-0448 Pushbutton Sensor Switch, IP69K, 22mm, Dynamic, Stainless Steel Bezel
- JET TOOLS JT9-708716 Miter Gauge, 14 Inch Bandsaw
- EATON 02-161199 Check Valve Spc1-10-P-6T
- PASS AND SEYMOUR LSLV600 Low Voltage Slide Dimmer, 120V, Brown
- GEORG FISCHER 829-210 Reducing Coupling 1-1/2 x 3/4 Inch Slip Pvc
- HAYWARD SB1075STE132 Simplex Strainer 3/4 Inch Socket/threaded
- BERKSHIRE CORPORATION EC360.ICT.1 Mop, Isolator Cleaning, Stainless Steel
- SPEAKMAN 91-1243 Replacement Safety Inst. Sign
Explore More
- KEYSHAFT
- Soft Sided Storage
- Outlet Strips
- Water and Steam Boilers
- Flow Sights
- Fiber Optic Sensors
- DUPONT Collared Disposable Coveralls
- KEO Combined Drills And Countersinks, Plain Type, 60 Degrees Countersink Angle
- EATON FDPW Type Fusible Panelboard Switches
- MOYNO Progressive Cavity Pumps
- INTERMATIC Insulators
- APOLLO VALVES 36 Series Service Kits
- MERSEN FERRAZ Surge-Trap Pluggable STPT12 Series Surge Protection Devices, AC Reinforced
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR GR8243507.19 GR-WHMQ824-30-H1-56-19 Worm Reducer, 30:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.188 Inch O.D, Cast Iron
€2,681.03 /unit
