GROVE GEAR GR8240549.19 GR-HMQ824-5-H1-56-19 Quill Input Hollow Bore Output Worm Gear Reducer
Get it by Tuesday, Jun 2
€1,175.09 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HMQ-H1 |
| Bore Code | 19 |
| Center Distance | 2.38" |
| Frame | 56 |
| Gear Type | Worm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Input Bore (c Face) | 5/8" |
| Input Hp @ 1750 Rpm | 5.323 hp |
| Input Keyway Size (c Face) | 3/16" x 3/32" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Quill |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1.188" |
| Output Key Size | 1/4" x 2.5" |
| Output Rpm | 350 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Shaft Thrust Rating | 1451 |
| Output Torque | 898 lbs.-in. |
| Product Line | GR Series - Ironman Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Series | GR Series |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 21.15 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Explore Products
- MUELLER STREAMLINE 61020500 Refrigerant Line Set 3/8 x 5/8 50 Feet
- SMC VALVES 6901290 Pvc Ball Valve Push To Connect 3/8 In
- MICRO 100 BEM-375-04 End Mill, 0.875 Inch Length of Cut, 0.375 Inch Cutter Dia., 0.375 Inch Shank Dia.
- APPROVED VENDOR SFT206FV Drill Bushing Type Slip Fixed Drill Size #11
- DAYTON 772848 Gasket
- EATON A29SNE30AX3EP05 Definite Purpose Starter, 3-Phase, Non-Reversing, 30A, 110/120 V Coil, 0.1-0.5A Overload
- PEER CHAIN 43288 Sprocket, 1/2 Inch Size, Finished Bore, Hardened Teeth, Black Oxide
Explore More
- KEYSHAFT
- Bolt Cutters
- Hex Nuts
- Direct Drive Double Inlet Fwd Curve Blowers w/Dr Pkg
- Power Energy Meters
- Gas Springs and Dampers
- ANVIL Single Run Packs, Black
- LITTLE GIANT LADDERS Super Duty Aluminum Articulated Extendable Ladders
- LOC-LINE 1/4 Inch Sockets To 1/8 Inch FNPT Connectors
- CHICAGO PNEUMATIC CP3550 Series Angle Grinders
- BANJO FITTINGS Elbow, 90 Degrees, Polypropylene
- BRADY Pipe Markers
- MAIN FILTER INC. Interchange Hydraulic Return Line Filters, Glass, 5 Micron, Viton Seal
- KERN AND SOHN AFM Series Adapters
- CAROL Portable Cord
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR GR8240549.19 GR-HMQ824-5-H1-56-19 Quill Input Hollow Bore Output Worm Gear Reducer
€1,175.09 /unit
