GROVE GEAR GR8240536.16 GR-HM824-100-H1-140-16 Output Worm Gear Reducer
Get it by Tuesday, Jun 2
€1,175.09 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HM-H1 |
| Bore Code | 16 |
| Center Distance | 2.38" |
| Frame | 140 |
| Gear Type | Worm |
| Input Dia. | 3/4" |
| Input Hp @ 1750 Rpm | 0.307 hp |
| Input Keyway Size | 3/16" x 1.63" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | Flexible Coupling Input |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1" |
| Output Key Size | 1/4" x 2.5" |
| Output Rpm | 17.5 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Shaft Thrust Rating | 2091 |
| Output Torque | 648 lbs.-in. |
| Product Line | GR Series - Ironman Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Series | GR Series |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 22.05 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0615253 P566968 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron, Viton Seal, 6.71 Inch Height
- ADAM EQUIPMENT NBL 22001e 1010012726 Precision Balance Scale 22000g Metal
- SMC VALVES D-S7P2L Auto Switch
- 80/20 2462-48X96 1/2 x 1/2 Inch Square Size Red Powder Coated Wire Cloth 48 x 96 Inch Overall
- STEARNS BRAKES 108706100153 Rl Tac Machspln Hub and Disc
- ABUS 15414 Keyed Padlock, Keyed Alike, Aluminum, Std Body Size, Hardened Steel, Extended, Blue
- NIBCO NMU22RA6 T-1800R Reducer Union, 1-11.5 x 1/2-14 Size, FNPT Body x FNPT Tailpiece End Style, Brass
- OSG VGM6-0131 Carbide End Mill, 6 Flutes, 3/4 Inch Milling Dia., 15/16 Inch Length Of Cut
Explore More
- KEYSHAFT
- Scoop Shovels
- Jig Saws
- Tester Kits
- Test Plug Accessories
- Rotary Evaporators
- LOC-LINE In-line Check Valve
- AKRO-MILS 35190 Nest And Stack Totes
- KRYTOX GPL 205 Series Standard Grade Grease
- RUD CHAIN Keys With Spring
- ANVIL AS667 Series Eight Hole Double Corner Connectors
- RUBBERMAID Bathroom Faucet, Brass
- HEAT WAGON Duct Outlet Adaptors
- EATON Molded Case Circuit Breaker Trip Units, E2N Frame
- KILLARK GFCI Receptacles
- RUD CHAIN VWBG-V Load Rings With Locknut And Washer, Metric Thread, Variable Length
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR GR8240536.16 GR-HM824-100-H1-140-16 Output Worm Gear Reducer
€1,175.09 /unit
