GROVE GEAR GR8240504.20 GR-H824-15-H1-20 Solid Input Shaft Worm Gear Reducer, Hollow Bore Output Worm Gear
Get it by Tuesday, Jun 2
€1,051.60 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | H-H1 |
| Bore Code | 20 |
| Center Distance | 2.38" |
| Gear Type | Worm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Input Dia. | 3/4" |
| Input Hp @ 1750 Rpm | 2.765 hp |
| Input Keyway Size | 3/16" x 1.63" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | Solid Shaft |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1 1/4" |
| Output Key Size | 1/4" x 2.5" |
| Output Rpm | 116.7 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Shaft Thrust Rating | 2091 |
| Output Torque | 1318 lbs.-in. |
| Product Line | GR Series - Ironman Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Series | GR Series |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.9 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Explore Products
- MARTIN SPROCKET CSW24057H50 Wing Pulley, Standard, 24 Inch Outside Dia., M-HE50 Bushing, 57 Inch Face Width, Steel
- SMALLEY WHM-62-S02 Retaining Ring, Internal, Spiral, 0.035 Inch Thk, 0.665 Inch Grv Dia., SS
- BALDOR / DODGE 119640 2517 X 50MM KW 2517 X 50MM Keyway Taper Locking Bushing
- BOSTON GEAR 718-25-G Reducer, 0.625 Inch Size, 0.875 Inch Dia., Left Side
- SMC VALVES CY3R25-254 Magnetic Coupled Cylinder, 25 mm Size, Double Acting Auto Switcher
- WEG CWCI012-01-30V24 AC General Purpose Contactor
- DAYTON 3712000400 Bushing Grommet
- GRAINGER BULK-PS-ABS-492 Rectangle Stock, 1.5 Inch Plastic Thick, Beige, Opaque, 6200 Psi Tensile Strength
Explore More
- KEYSHAFT
- Tube End Leveling Mounts
- Intake Louvers
- Boom Sprayer Mounts and Brackets
- Bolt Clamps
- Manual Balancing Valves
- MECHANIX Carbon X Level 1 Heat Resistant Gloves
- MECHANIX The Original Multicam Tactical Gloves
- RINGERS GLOVES Reflective Rope Rescue Gloves
- LOC-LINE Acid Resistant Elbows
- CHICAGO PNEUMATIC Vibration-Damped Needle Scalers, Metric
- COVENTRY Swab, Cleanroom, Foam Cover, Foam, White
- CONDOR Standard Work Gloves
- GARDNER BENDER Insulating Electrical Tape
- PELICAN 1500 Protector Cases
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR GR8240504.20 GR-H824-15-H1-20 Solid Input Shaft Worm Gear Reducer, Hollow Bore Output Worm Gear
€1,051.60 /unit
