GROVE GEAR GR8240169.00 GR-BMQ824-5-D-56 Worm Reducer, 5:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,606.36 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Case Material | Cast Iron |
| Center Distance | 2.38" |
| Frame Size | 56C |
| Gearbox Type | Worm |
| Hp | 5 8/25 hp |
| Input Bore Size | 5/8" |
| Material | Cast Iron |
| Max Input Hp | 5 323/1000 hp |
| Max Overhung Load | 100 lbs. |
| Output Rpm | 350 RPM |
| Output Shaft Dia. | 1 1/8" |
| Output Shaft Type | Double Shaft |
| Output Type | Double Shaft |
| Ratio | 5:1 |
| Service Factor 1 | 2.66 SF @ 2 HP |
| Service Factor 2 | 3.55 SF @ 1 1/2 HP |
| Service Factor 3 | 5.32 SF @ 1 HP |
| Torque Rating | 898 lbs.-in. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 20.25 |
| Ship height (cm) | 26.67 |
| Ship length (cm) | 27.15 |
| Ship width (cm) | 23.01 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | max. input hp | mounting type | gear type | gear ratio | center distance | output rpm | finish | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
GR8240166.00 | - | 0.967 hp | Base | - | 60:1 | 2.38" | 29.2 RPM | - | €1,119.76 | |
![]() |
GR8240154.00 | - | 0.967 hp | Base | - | 60:1 | 2.38" | 29.2 RPM | - | €1,265.18 | |
![]() |
GR8240159.00 | - | - | - | - | - | 2.38" | 175 RPM | - | €1,540.94 | |
![]() |
GR8240565.18 | 1421 lbs.-in. | 2.326 hp | Shaft Mount | Worm | - | 2.38" | 87.5 RPM | - | €2,095.34 | |
![]() |
GR8241164.00 | 1433 lbs.-in. | - | - | - | - | 2.4" | 43.75 RPM | Painted | €1,422.33 | RFQ
|
![]() |
GR8240519.20 | 1423 lbs.-in. | 1.653 hp | Shaft Mount | Worm | - | 2.38" | 58.3 RPM | - | €2,095.34 | |
![]() |
GR8241155.00 | 830 lbs.-in. | 91/200 hp | - | Worm | - | 2.38" | 21 RPM | - | €1,007.62 |
Explore Products
- PHILIPS ADVANCE LED120A0700C24FOM LED Driver, 17W
- BERKSHIRE CORPORATION BB104.1117.5B Multipurpose Paper 11 x 17
- EATON ETR-5000-2A2FB1 Transformer Relay, 8 Inputs, 9 Outputs, Digital Input, 40 to 250 VAC, 19 to 300 VDC Supply
- CHEMGLASS CG-1743-09 Separatory Funnel, 50 mm Stem Length, 261 mm Labware Height, Glass
- CHICAGO-LATROBE 70124 Jobber Bit #24 High Speed Steel
- STA-KON RB5 Cantilever Bracket, Half Slotted, Steel, 6 Inch Length
- GATES 7858-1624 Taper-Lock Bushing With 24Mm Bore
- HUSQVARNA G 623 S Single Hexagonal Diamond Tool, Soft, 20 Grit, Green, 1 Segments, Concrete, Hexagonal
Explore More
- KEYSHAFT
- Sponges and Scouring Pads
- Interior Automotive Accessories
- Electromagnetic Lock Power Supplies
- Vacuum Regulators
- Wall Mount Jibs
- VIEGA PROPRESS Bronze/Brass Straight Ball Valve, Press x FPT
- JOHN GUEST Plugs, Acetal Gray
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND CU11800 Gas Springs
- RUD CHAIN VRBS Fix Rings
- ANVIL AS3033 Series Post Bases
- WEILER Power Tube Brush
- GROVE GEAR GR Series, BMQ-L Style, 842 Size, Ironman Worm Gear Reducers
- PROSENSE EPS Series Digital Pressure Sensors
- WATTS RK-850/860 Series Backflow Preventer Repair Kit
- MILWAUKEE VALVE 30 Series Stainless Steel Ball Valves, Full Port
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR GR8240169.00 GR-BMQ824-5-D-56 Worm Reducer, 5:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Cast Iron
€1,606.36 /unit






