GROVE GEAR EL8420166.00 EL-BM842-60-R-210 Worm Reducer, 60:1 Ratio, 1.25 Inch I.D, 1.75 Inch O.D, Aluminum
Get it by Tuesday, Apr 14
€5,106.13 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | BM-R |
| Center Distance | 4 1/4" |
| Frame | 210TC |
| Gear Type | Worm |
| Gearbox Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 1 3/8" |
| Input Bore Size | 1 3/8" |
| Input Dia. | 1 1/4" |
| Input Hp @ 1750 Rpm | 3.681 hp |
| Input Keyway Size | 1/4" x 2.5" |
| Input Keyway Size (c Face) | 5/16" x 5/32" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | Flexible Coupling Input |
| Material | Aluminum |
| Max Input Hp | 3 681/1000 hp |
| Max. Input Hp | 3.681 hp |
| Mounting Type | Base |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1 3/4" |
| Output Hp | 2.772 hp |
| Output Key Size | 3/8" x 3" |
| Output Rpm | 29 RPM |
| Output Shaft | Solid Shaft |
| Output Shaft Assembly Code | R |
| Output Shaft Dia. | 1 7/8" |
| Output Shaft Direction | Right |
| Output Shaft Orientation | R |
| Output Shaft Thrust Rating | 2533 |
| Output Shaft Type | Right Handed Shaft |
| Output Style | R |
| Output Torque | 5989 lbs.-in. |
| Overhung Load | 3730 lbs. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-BM-R |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
| Tap Depth | 1.19" |
| Tap Size | 5/8"-11 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 45.9 |
| Ship height (cm) | 44.45 |
| Ship length (cm) | 101.6 |
| Ship width (cm) | 93.98 |
Product Variants
| Model | max. input hp | output torque | input style | output rpm | output shaft | series | gear type | mounting type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| EL8420130.00 | 3.681 hp | 5989 lbs.-in. | Flexible Coupling Input | 29 RPM | Solid Shaft | EL Series | Worm | Base | €5,106.13 | |
| EL8420094.00 | 3.681 hp | 5989 lbs.-in. | Flexible Coupling Input | 29 RPM | Solid Shaft | EL Series | Worm | Base | €5,106.13 | |
| EL8420202.00 | 3.681 hp | 5989 lbs.-in. | C Face Coupled | 29 RPM | Shaft | EL Series | Worm | Base | €5,106.13 | |
| EL8420089.00 | 9.462 hp | 6092 lbs.-in. | Flexible Coupling Input | 87 RPM | Solid Shaft | EL Series | Worm | Base | €5,106.13 | |
| EL8420194.00 | 16 27/100 hp | 4148 lbs.-in. | C Face Coupled | 233 RPM | Shaft | EL Series | Worm | Base | €5,106.13 | |
| EL8420049.00 | 18 2/25 hp | 3209 lbs.-in. | Flexible Coupling Input | 350 RPM | Solid Shaft | EL Series | Worm | Base | €5,106.13 | |
| EL8420096.00 | 1.201 hp | 2852 lbs.-in. | Flexible Coupling Input | 17 RPM | Solid Shaft | EL Series | Worm | Base | €5,106.13 |
Explore Products
- MICRO 100 TM-001-08X Thread Milling Cutter, 1-8 Thread Size, 0.62 Inch Cutter Dia., 1.375 Inch Length of Cut
- ASHCROFT E2GB3CM0242FCX03F200# Pressure Transmitter, 0 to 200 PSI, 4 to 20mA DC, Cable, 1/4 Inch Male NPT, IP67 /4X
- DIXON 1858148K Reusable Female Swivel, 1/2 Inch I.D. x 7/8 Inch O.D. x 1/2 Inch Female NPSM
- GRAINGER U38869.006.0162 O-Ring, 1 5/8 Inch Inside Dia, 1 3/4 Inch Outside Dia, 70 Shore A, Black
- PLAST-O-MATIC EBVF2-5-050VT-PV Electrically Actuated Ball Valve, PVC, NPT Threaded Connection, FKM Seal, 1/2 Inch Size
- PASS AND SEYMOUR 1689-50 Appliance Switch, Pull chain, Two circuit, 125V
- APPROVED VENDOR U07000.050.0650 Socket Head Cap Screw, 1/2 In - 13 Thread Size, Cyl., 6 1/2 In Lg., 1/2 In Head Ht., Steel
- RIDGID 54557
Explore More
- KEYSHAFT
- Plug Valves
- USB Charger Receptacles
- Chain Link Gate Hardware
- Handle Nuts
- Paint Shakers
- FERNCO 3001 Proflex Series Couplings
- VIBCO SVRLS Series High Frequency Pneumatic Vibrators
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND CU740 Gas Springs
- OK INDUSTRIES Wire Wrap Bit Gauges
- ALL MATERIAL HANDLING Latch Kits For Self Locking Hook
- VESTIL SCALE Series Electronic Digital Floor Scales
- LITHONIA LIGHTING LED Strip Lights
- PLAST-O-MATIC EBVF4-2 Series Electrically Actuated Ball Valves, PVDF
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8420166.00 EL-BM842-60-R-210 Worm Reducer, 60:1 Ratio, 1.25 Inch I.D, 1.75 Inch O.D, Aluminum
€5,106.13 /unit
