GROVE GEAR EL8320604.20 EL-HMQ832-40-H-210-20 Worm Reducer, 40:1 Ratio, 1.375 Inch I.D, 1.25 Inch O.D, Aluminum
Get it by Tuesday, Apr 14
€4,262.95 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HMQ-H1 |
| Bore Code | 20 |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Frame | 210TC |
| Gear Type | Worm |
| Gearbox Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 1 3/8" |
| Input Bore Size | 1 3/8" |
| Input Dia. | 1 3/8" |
| Input Keyway Size (c Face) | 5/16" x 5/32" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Quill |
| Material | Aluminum |
| Max Input Hp | 2 463/500 hp |
| Max. Input Hp | 2.926 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1 1/4" |
| Output Hp | 2.293 hp |
| Output Key Size | 1/4" x 2.5" |
| Output Rpm | 43 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Shaft Type | Hollow Shaft |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 3303 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-HMQ-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 22.95 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 49.23 |
| Ship width (cm) | 38.43 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | mounting type | max. input hp | gear ratio | center distance | output rpm | assembly | output shaft | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
EL8320543.24 | 3267 lbs.-in. | Shaft Mount | 5 9/50 hp | - | 3 1/4" | 87 RPM | HMQ-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320241.00 | 2033 lbs.-in. | Base | 11 23/25 hp | - | 3 1/4" | 350 RPM | BM-D | Solid Shaft | €3,482.88 | |
![]() |
EL8320518.23 | 2980 lbs.-in. | Shaft Mount | 6.127 hp | - | 3 1/4" | 116 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €4,204.29 | |
![]() |
EL8320583.23 | - | Shaft Mount | 1 3/100 hp | - | 3 1/4" | 21.9 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320580.27 | 3303 lbs.-in. | Shaft Mount | 2.926 hp | - | 3 1/4" | 43 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320602.23 | 3360 lbs.-in. | Shaft Mount | - | - | 3 1/4" | - | HMQ-H1 | - | €4,262.95 | |
![]() |
EL8320557.28 | - | - | - | - | 3.2" | - | - | - | €1,694.91 | RFQ
|
Explore Products
- NICHOLSON 16663NN Machinists File, Double-Cut/Single-Cut, Single Edge Cut, Bastard Cut
- BEST FBB179 5X4 5 26D STL Butt Hinge, 4 Holes per Leaf, 1 3/4 Inch Door Leaf Width, 180 Deg Range of Motion, Square
- SMC VALVES SJ3A6-5CU-P Valve
- INSIZE 4112-BD139 Gauge Block, Rectangular, 0.139 Inch Nominal Size, 6 Micro Inch Tolerance
- TEADIT CGF1525.116.16.300 Full Face Cut Gasket, 1525, 1/16 Inch Thickness, 16 Inch Size, 300# Class
- APPLETON ELECTRIC EFDL50U3 Control Station, Dead End Type, 3No-3Nc
- REGAL 017323AS43 Hand Tap, 11/16-16, H3 Limit, 4 Flutes, Bottom, Left Hand With Steam Oxide
Explore More
- KEYSHAFT
- Masonry Trowels and Tuck Pointers
- Wire Marking Labels
- PA System Accessories
- Gear Lockers
- Conveyor Accessories
- DWYER INSTRUMENTS MAFS Series Metal Averaging Flow Sensors
- DESTACO 247, 267 Series Vertical Hold Down Clamps
- RINGERS GLOVES Heavy Duty Oil Resistant Grip Impact Gloves
- JOHN GUEST Reducing Elbows, Acetal Gray
- WESTWARD General Purpose Scoop
- DAYTON Electric Chain Hoists, 20 Feet Lift, Hook Mounted
- DIXON Type B Lever Rings
- SPEARS VALVES Low-Extractable Reducer Couplings, Socket x Socket
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8320604.20 EL-HMQ832-40-H-210-20 Worm Reducer, 40:1 Ratio, 1.375 Inch I.D, 1.25 Inch O.D, Aluminum
€4,262.95 /unit



