GROVE GEAR EL8320599.28 EL-HMQ832-10-H_-210-28 Worm Reducer, 10:1 Ratio, 1.375 Inch I.D, 1.75 Inch O.D, Aluminum
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,512.30 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HMQ-H1 |
| Bore Code | 28 |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Frame | 210TC |
| Gear Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 1 3/8" |
| Input Dia. | 1 3/8" |
| Input Keyway Size (c Face) | 5/16" x 5/32" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Quill |
| Max. Input Hp | 8 23/250 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1 3/4" |
| Output Hp | 7.497 hp |
| Output Key Size | 3/8" x 3" |
| Output Rpm | 175 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 2700 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-HMQ-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 22.95 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 49.23 |
| Ship width (cm) | 38.43 |
Product Variants
| Model | mounting type | max. input hp | output torque | output rpm | output diameter | series | gear type | gear ratio | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| EL8320555.27 | Shaft Mount | 2.462 hp | 3315 lbs.-in. | 35 RPM | 1.688" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320603.19 | Shaft Mount | 3.619 hp | 3226 lbs.-in. | 58 RPM | 1.188" | EL Series | Worm | - | €4,262.95 | |
| EL8320533.24 | Shaft Mount | 8 23/250 hp | 2700 lbs.-in. | 175 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320550.28 | Shaft Mount | 6.127 hp | 2980 lbs.-in. | 116 RPM | 1 3/4" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320597.24 | Shaft Mount | 11 23/25 hp | 2033 lbs.-in. | 350 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320550.24 | Shaft Mount | 6.127 hp | 2980 lbs.-in. | 116 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320545.24 | Shaft Mount | 3.619 hp | 3226 lbs.-in. | 58 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €4,262.95 |
Explore Products
- MERSEN FERRAZ A055F1D0R0-15E Fuse, Medium Voltage, 5500V, 15A, E Rated, Ferrule Mount Striker
- SMC VALVES ASD330F-01-08S Dual Speed Controller, 1/8 Inch Size Size, Standard Port
- MILWAUKEE VALVE MBSAO A 200 Pneumatically Actuated Butterfly Valve, Bronze, 2 Inch Pipe Size, 80 psi Air Inlet
- EATON N48M28T7516 Nonlinear Ventilated Transformer, 60 Hz, 75 KVA, 480 DeltaV, 208Y/120 VAC, 3-Phase
- MILWAUKEE 48-22-8697 Pipe Stand Jaw, Use With Chain Vise
- VICKERS 275260
- MARTIN SPROCKET 60Q24H Sprocket, MST, 60 Chain, 24 Teeth, 5.746 Inch Pitch Dia., 6.147 Inch O.D., Steel
- SEALMASTER EMP-51 HTA 700895
Explore More
- KEYSHAFT
- Ice Bins
- Floor, Table And Jobsite Fans
- Scribers and Probes
- Jib Crane Components
- Repair Clamps
- DESTACO 3031, 3051 Series Pull Action Latch Clamps
- ASHCROFT A Series Explosion Proof Pressure Switches, Watertight 316SS Body
- VIBCO PX Explosion Proof Vibrators
- KEO Precision 3-Flute Cap Screw Kounterbores
- VERMONT GAGE Go/NoGo Standard Thread Plug Gages, 1 1/4-7 Unc
- GRAINGER LDPE Flexible Sheets
- GRAINGER PTFE Chemical And Wear Resistant Tubes
- BALDWIN ESTATE Westcliff Handlesets With Ellipse Knobs
- SPEAKMAN Caspian SB-1211 Series Faucets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8320599.28 EL-HMQ832-10-H_-210-28 Worm Reducer, 10:1 Ratio, 1.375 Inch I.D, 1.75 Inch O.D, Aluminum
€2,512.30 /unit

