GROVE GEAR EL8320598.24 EL-HMQ832-7.5-H_-210-24 Worm Reducer, 7.5:1 Ratio, 1.375 Inch I.D, 1.5 Inch O.D, Aluminum
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,512.30 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HMQ-H1 |
| Bore Code | 24 |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Frame | 210TC |
| Gear Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 1 3/8" |
| Input Dia. | 1 3/8" |
| Input Keyway Size (c Face) | 5/16" x 5/32" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Quill |
| Max. Input Hp | 8.863 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1 1/2" |
| Output Hp | 8 33/125 hp |
| Output Key Size | 3/8" x 3" |
| Output Rpm | 233.3 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 2232 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-HMQ-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 22.95 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 49.23 |
| Ship width (cm) | 38.43 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | mounting type | max. input hp | gear ratio | center distance | output rpm | assembly | output shaft | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
EL8320543.24 | 3267 lbs.-in. | Shaft Mount | 5 9/50 hp | - | 3 1/4" | 87 RPM | HMQ-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320241.00 | 2033 lbs.-in. | Base | 11 23/25 hp | - | 3 1/4" | 350 RPM | BM-D | Solid Shaft | €3,482.88 | |
![]() |
EL8320518.23 | 2980 lbs.-in. | Shaft Mount | 6.127 hp | - | 3 1/4" | 116 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €4,204.29 | |
![]() |
EL8320583.23 | - | Shaft Mount | 1 3/100 hp | - | 3 1/4" | 21.9 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320580.27 | 3303 lbs.-in. | Shaft Mount | 2.926 hp | - | 3 1/4" | 43 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320602.23 | 3360 lbs.-in. | Shaft Mount | - | - | 3 1/4" | - | HMQ-H1 | - | €4,262.95 | |
![]() |
EL8320557.28 | - | - | - | - | 3.2" | - | - | - | €1,694.91 | RFQ
|
Explore Products
- RIDGID 32793 Roller, Top Pipe
- HAYWARD TBB5030FPFW
- WALTER TOOLS A1211-NO72 5058359 Jobber Length Drill Bit, #72 Size, 8 mm Flute Length, 26 mm Overall Length
- GRAND ROCK RB-4C Clamp Saddle, 4 Inch Size, Chrome
- BALDOR MOTOR IDVSM4103T AC Vs Master Motor, 230/460V, 1800 RPM, 60 Hz, 25 hp, TEFC, 284TC Frame
- MAIN FILTER INC. MF0891984 MP070SP3125 Spin-On Filter, Wire Mesh, 125 Micron Rating, Buna Seal, 8.307 Inch Height
- MASTERDRIVES R1-2.1/2 Taper Lock Bushing, Double Split, 2 1/2 Inch Size
- WEATHERHEAD 3400X8 Hydraulic Hose Adapter, 1/2 x 1/2 Inch Size, Female, 1.04 Inch Overall Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Plasma Cutting Accessories
- Cordless Cable Cutters
- Stock Picking Ladder Carts
- Cutting Torches
- Hand Operated Hydraulic Pumps
- COTTERMAN M Series Steel Modular Fixed Ladders
- DESTACO 375 Series Pull Action Latch Clamps, Narrow Base
- MUELLER INDUSTRIES 103MAT Silent Check Valves
- MUELLER INDUSTRIES 1601-AC Chexter Check Valves
- ACROVYN Bumper Guard, Parchment, Acrovyn, 240 Inch Length
- FEBCO Master Series LF850 Double Check Valve Backflow Prevention Assemblies
- SHAW PLUGS Snap-Tite Mechanical Expansion Plugs, 0 to 1 Inch
- EATON SVX/SPX Series Fan Driver Boards
- ALEMITE Standard Duty Pumps
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8320598.24 EL-HMQ832-7.5-H_-210-24 Worm Reducer, 7.5:1 Ratio, 1.375 Inch I.D, 1.5 Inch O.D, Aluminum
€2,512.30 /unit



