GROVE GEAR EL8320591.20 EL-HMQ832-80-H_-140-20 Worm Reducer, 80:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.25 Inch O.D, Aluminum
Get it by Wednesday, Apr 15
€4,262.95 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HMQ-H1 |
| Bore Code | 20 |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Frame | 140TC |
| Gear Type | Worm |
| Gearbox Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 7/8" |
| Input Bore Size | 7/8" |
| Input Dia. | 7/8" |
| Input Keyway Size (c Face) | 3/16" x 3/32" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Quill |
| Material | Aluminum |
| Max Input Hp | 1 3/100 hp |
| Max. Input Hp | 1 3/100 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1 1/4" |
| Output Hp | 0.695 hp |
| Output Key Size | 1/4" x 2.5" |
| Output Rpm | 21.9 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Shaft Type | Hollow Shaft |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 2000 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-HMQ-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 22.95 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 49.23 |
| Ship width (cm) | 38.43 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | mounting type | max. input hp | gear ratio | center distance | output rpm | assembly | output shaft | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
EL8320543.24 | 3267 lbs.-in. | Shaft Mount | 5 9/50 hp | - | 3 1/4" | 87 RPM | HMQ-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320241.00 | 2033 lbs.-in. | Base | 11 23/25 hp | - | 3 1/4" | 350 RPM | BM-D | Solid Shaft | €3,482.88 | |
![]() |
EL8320518.23 | 2980 lbs.-in. | Shaft Mount | 6.127 hp | - | 3 1/4" | 116 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €4,204.29 | |
![]() |
EL8320583.23 | - | Shaft Mount | 1 3/100 hp | - | 3 1/4" | 21.9 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320580.27 | 3303 lbs.-in. | Shaft Mount | 2.926 hp | - | 3 1/4" | 43 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320602.23 | 3360 lbs.-in. | Shaft Mount | - | - | 3 1/4" | - | HMQ-H1 | - | €4,262.95 | |
![]() |
EL8320557.28 | - | - | - | - | 3.2" | - | - | - | €1,694.91 | RFQ
|
Explore Products
- CONTINENTAL 6/3VX950 Banded Cogged V-Belt, 6 Ribs, 95 Inch Outside Length, 2 9/32 Inch Top Width
- SANITAIRE 6810310 Vacuum Bag
- WOODHEAD 1300100937 114032A01M140 Cordset, 4 Pole, Male Female, 14m, 90 Degree Straight, 16/4 Size, PVC
- KM SYSTEMS KM40NCM3228 Clamp, LATHE KM40 NCM SQ Shank 1-3/4 X
- VESTIL FE-4-54-R-EACH Steel Round Fork Extension, 4 x 54 Inch, 4000 lb Capacity, Yellow
- BRADY 13651 Continuous Label Roll, 7 Inch X 50 Ft, Vinyl, White, Outdoor
- GRAINGER PKM8125-50PHP-01 Machine Screw, M8x1.25 Thread Size, PEEK, 50 mm Lg., Std, Pan
- BOSTON GEAR 39204 Speed reducer
Explore More
- KEYSHAFT
- Metal Forming Machines
- Temperature Probes
- Cut-Resistant Sleeves
- Immersion Heaters
- Drum Rollers
- OBERON TCG Arc Flash Kits, 40 Cal Arc Rating
- IRONCLAD Workcrew Light Duty Gloves
- TEMPCO NHL Series Duraband Nozzle Band Heaters
- GLOBE SCIENTIFIC Label Rolls, Cryo, 13 mm Dots
- GLOBE SCIENTIFIC Label Sheet, Cryo, 13 mm Dots
- UNISTRUT Channel U Fitting
- EATON 10250T Series Padlock Attachments
- MARTIN SPROCKET Simplex Stock Bore A Type Metric Roller Chain Sprockets, 16B-1 Chain Number
- OSG Cylinder Burs
- ALTRONIX AL168CB Series Power Supplies
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8320591.20 EL-HMQ832-80-H_-140-20 Worm Reducer, 80:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.25 Inch O.D, Aluminum
€4,262.95 /unit



