GROVE GEAR EL8320587.24 EL-HMQ832-80-H_-56-24 Worm Reducer, 80:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.5 Inch O.D, Aluminum
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,512.30 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HMQ-H1 |
| Bore Code | 24 |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Frame | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 5/8" |
| Input Dia. | 5/8" |
| Input Keyway Size (c Face) | 3/16" x 3/32" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Quill |
| Max. Input Hp | 1 3/100 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1 1/2" |
| Output Hp | 0.695 hp |
| Output Key Size | 3/8" x 3" |
| Output Rpm | 21.9 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 2000 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-HMQ-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 22.95 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 49.23 |
| Ship width (cm) | 38.43 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | mounting type | max. input hp | gear ratio | center distance | output rpm | assembly | output shaft | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
EL8320543.24 | 3267 lbs.-in. | Shaft Mount | 5 9/50 hp | - | 3 1/4" | 87 RPM | HMQ-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320241.00 | 2033 lbs.-in. | Base | 11 23/25 hp | - | 3 1/4" | 350 RPM | BM-D | Solid Shaft | €3,482.88 | |
![]() |
EL8320518.23 | 2980 lbs.-in. | Shaft Mount | 6.127 hp | - | 3 1/4" | 116 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €4,204.29 | |
![]() |
EL8320583.23 | - | Shaft Mount | 1 3/100 hp | - | 3 1/4" | 21.9 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320580.27 | 3303 lbs.-in. | Shaft Mount | 2.926 hp | - | 3 1/4" | 43 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320602.23 | 3360 lbs.-in. | Shaft Mount | - | - | 3 1/4" | - | HMQ-H1 | - | €4,262.95 | |
![]() |
EL8320557.28 | - | - | - | - | 3.2" | - | - | - | €1,694.91 | RFQ
|
Explore Products
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS TR1-2516-8 Tub Rack, 1 Tub
- SANDPIPER S30B1I1EABS000. Ball Valve Pump, Metallic, Top Discharge, 19.65 X 32.08 X 15.75 Inch Size
- 80/20 13179 Rhombus Nut, M3, Slot 8, Die Cast Zinc
- GROVE GEAR EL8264125.00 Reducer, 3-Piece Coupled Input Output Shaft Left Worm Gear
- WALTER SURFACE TECHNOLOGIES 15A708 Sanding Disc, 7 In Dia., 7/8 In Arbor, Ceramic Abrasive Material
- TITAN FASTENERS UNB08112
- SANDPIPER 114.027.010 Bracket with Bearing
- SLOAN 3918240
Explore More
- KEYSHAFT
- Packaging Tape Machines
- Liquid Level Switches
- Aquastat Relays
- Dock Shelters
- ANSELL 97-008 Activarmr Nitrile Coating Cut Resistant Gloves
- CONDOR Leather Gloves, Standard, Straight Thumb, Beige
- KEO Machine Countersinks, 4-Flute, Straight Shank
- AIRSEPT Line Terminator Rear AC Blockoffs
- BROWNING Q-D Sheaves For B Belts
- TREGASKISS General Purpose MIG Guns
- INTERNATIONAL ENVIROMENTAL Blowers
- JAMCO 3 Shelf Vibration Reduction Carts, Pneumatic Casters
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8320587.24 EL-HMQ832-80-H_-56-24 Worm Reducer, 80:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.5 Inch O.D, Aluminum
€2,512.30 /unit



