GROVE GEAR EL8320581.31 EL-HM832-50-H_-210-31 Worm Reducer, 50:1 Ratio, 1.375 Inch I.D, 1.938 Inch O.D, Aluminum
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,512.30 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HM-H1 |
| Bore Code | 31 |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Frame | 210TC |
| Gear Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 1 3/8" |
| Input Dia. | 1 3/8" |
| Input Keyway Size (c Face) | 5/16" x 5/32" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Coupled |
| Max. Input Hp | 2.462 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1.938" |
| Output Hp | 1.841 hp |
| Output Key Size | 1/2" x 3.38" |
| Output Rpm | 35 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 3315 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-HM-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 22.95 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 49.23 |
| Ship width (cm) | 38.43 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | mounting type | max. input hp | gear ratio | center distance | output rpm | assembly | output shaft | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
EL8320543.24 | 3267 lbs.-in. | Shaft Mount | 5 9/50 hp | - | 3 1/4" | 87 RPM | HMQ-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320241.00 | 2033 lbs.-in. | Base | 11 23/25 hp | - | 3 1/4" | 350 RPM | BM-D | Solid Shaft | €3,482.88 | |
![]() |
EL8320518.23 | 2980 lbs.-in. | Shaft Mount | 6.127 hp | - | 3 1/4" | 116 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €4,204.29 | |
![]() |
EL8320583.23 | - | Shaft Mount | 1 3/100 hp | - | 3 1/4" | 21.9 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320580.27 | 3303 lbs.-in. | Shaft Mount | 2.926 hp | - | 3 1/4" | 43 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320602.23 | 3360 lbs.-in. | Shaft Mount | - | - | 3 1/4" | - | HMQ-H1 | - | €4,262.95 | |
![]() |
EL8320557.28 | - | - | - | - | 3.2" | - | - | - | €1,694.91 | RFQ
|
Explore Products
- GROVE GEAR EL8265246.00 Reducer, Solid Input Shaft Solid Output Shaft Left Worm
- EATON ECS98S1CAH-C1C47P7S3 Combo Soft Starter, Reduced Voltage, 460V, 150A Circuit Breaker Rating
- AMERICAN WELDQUIP 75099100 Insulator
- BUSSMANN TR2/C515-3.5-R Ceramic Fuse, Slow Blow, 3.5A, 125VAC
- BUSSMANN TR1/MCRS7A
- HAYWARD 16FA24654
- MASTERDRIVES 2525-1.7/16 Taper Lock Bushing, 1 7/16 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Bin Dividers
- Air Operated Diaphragm Pumps
- Glove Box Gloves
- Shaft Arbors
- Forced Air Oil Coolers
- ASHCROFT 1188 Low Pressure Bellow Gauges, Brass
- RUD CHAIN PP-VIP Powerpoint Direct Vip Chain Connection Hoist Rings, Metric Thread
- VIBCO US Series High Frequency Electric Vibrators
- MUELLER INDUSTRIES 582CS-N Y Strainers
- ANVIL AS633 Series Open Angle Connectors, 2-Hole
- 3M Ultra Fine Grade, Sanding Sheet
- MILWAUKEE VALVE Low Lead Brass Gate Valve, Solder
- OSG Pipe Tap, 1/8 In, Long Shank, 27 Pitch
- VELVAC 16 to 14 AWG Ring Terminal
- VERMONT GAGE Go Standard Thread Plug Gages, 6-32 Unc Lh
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8320581.31 EL-HM832-50-H_-210-31 Worm Reducer, 50:1 Ratio, 1.375 Inch I.D, 1.938 Inch O.D, Aluminum
€2,512.30 /unit



