GROVE GEAR EL8320580.23 EL-HM832-40-H_-210-23 Worm Reducer, 40:1 Ratio, 1.375 Inch I.D, 1.438 Inch O.D, Aluminum
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,512.30 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HM-H1 |
| Bore Code | 23 |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Frame | 210TC |
| Gear Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 1 3/8" |
| Input Dia. | 1 3/8" |
| Input Keyway Size (c Face) | 5/16" x 5/32" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Coupled |
| Max. Input Hp | 2.926 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1.438" |
| Output Hp | 2.293 hp |
| Output Key Size | 3/8" x 3" |
| Output Rpm | 43 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 3303 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-HM-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 22.95 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 49.23 |
| Ship width (cm) | 38.43 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | mounting type | max. input hp | gear ratio | center distance | output rpm | assembly | output shaft | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
EL8320543.24 | 3267 lbs.-in. | Shaft Mount | 5 9/50 hp | - | 3 1/4" | 87 RPM | HMQ-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320241.00 | 2033 lbs.-in. | Base | 11 23/25 hp | - | 3 1/4" | 350 RPM | BM-D | Solid Shaft | €3,482.88 | |
![]() |
EL8320518.23 | 2980 lbs.-in. | Shaft Mount | 6.127 hp | - | 3 1/4" | 116 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €4,204.29 | |
![]() |
EL8320583.23 | - | Shaft Mount | 1 3/100 hp | - | 3 1/4" | 21.9 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320580.27 | 3303 lbs.-in. | Shaft Mount | 2.926 hp | - | 3 1/4" | 43 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320602.23 | 3360 lbs.-in. | Shaft Mount | - | - | 3 1/4" | - | HMQ-H1 | - | €4,262.95 | |
![]() |
EL8320557.28 | - | - | - | - | 3.2" | - | - | - | €1,694.91 | RFQ
|
Explore Products
- WINTERS INSTRUMENTS PAG15604B 3A 4 Inch, Bk 1.5 Inch, Seal 0-100 Psi/Bar
- BOSCH HS1506 Hammer Steel Asphalt Cutter 3/4 Hex
- JET TOOLS JT9-505301 JAT-301 Pneumatic R6 Ratchet, 3/8 Inch Size
- BOSTON GEAR F00478
- DWYER INSTRUMENTS TTE-104-W-LCD
- CHICAGO-LATROBE 49115 Screw Machine Drill Bit, #45 Size, 3/4 Inch Flute Length
- SQUARE D 8536SEO1V06H30 Magnetic Motor Starter Nema 480v 30-90a
- CHICAGO-LATROBE 53115 Taper Shank Drill Bit, 15/64 Inch Size, 2 7/8 Inch Flute Length, MT1 Taper Shank
Explore More
- KEYSHAFT
- Convertible Hand Trucks
- Sanding Disc Rolls
- Laboratory Clamps and Supports
- Backdraft Roof Dampers
- Ribbed Wall Containers
- DESTACO 217 Series Horizontal Hold Down Clamps
- DWYER INSTRUMENTS 641 Series Air Velocity Transmitters
- SALISBURY Class 0 Electrical Insulating Rubber Gloves, 11 Inch, Yellow
- VIEGA PROPRESS Reducer, Copper, Press X Press Connection
- GRAINGER Shelf Bins
- FRIGIDAIRE Filters
- SENSOREX Maintenance Kits
- MILWAUKEE Cordless Handheld Concrete Saws
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8320580.23 EL-HM832-40-H_-210-23 Worm Reducer, 40:1 Ratio, 1.375 Inch I.D, 1.438 Inch O.D, Aluminum
€2,512.30 /unit



