GROVE GEAR EL8320576.31 EL-HM832-15-H_-210-31 Worm Reducer, 15:1 Ratio, 1.375 Inch I.D, 1.938 Inch O.D, Aluminum
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,512.30 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HM-H1 |
| Bore Code | 31 |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Frame | 210TC |
| Gear Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 1 3/8" |
| Input Dia. | 1 3/8" |
| Input Keyway Size (c Face) | 5/16" x 5/32" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Coupled |
| Max. Input Hp | 6.127 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1.938" |
| Output Hp | 5.516 hp |
| Output Key Size | 1/2" x 3.38" |
| Output Rpm | 116 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 2980 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-HM-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 22.95 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 49.23 |
| Ship width (cm) | 38.43 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | mounting type | max. input hp | gear ratio | center distance | output rpm | assembly | output shaft | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
EL8320543.24 | 3267 lbs.-in. | Shaft Mount | 5 9/50 hp | - | 3 1/4" | 87 RPM | HMQ-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320241.00 | 2033 lbs.-in. | Base | 11 23/25 hp | - | 3 1/4" | 350 RPM | BM-D | Solid Shaft | €3,482.88 | |
![]() |
EL8320518.23 | 2980 lbs.-in. | Shaft Mount | 6.127 hp | - | 3 1/4" | 116 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €4,204.29 | |
![]() |
EL8320583.23 | - | Shaft Mount | 1 3/100 hp | - | 3 1/4" | 21.9 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320580.27 | 3303 lbs.-in. | Shaft Mount | 2.926 hp | - | 3 1/4" | 43 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320602.23 | 3360 lbs.-in. | Shaft Mount | - | - | 3 1/4" | - | HMQ-H1 | - | €4,262.95 | |
![]() |
EL8320557.28 | - | - | - | - | 3.2" | - | - | - | €1,694.91 | RFQ
|
Explore Products
- EATON AN53DN0C5G045
- RENEWABLE LUBRICANTS 82806 Bio Synxtra Ma Fluid, Grade 32, Drum 55 Gallon Capacity
- FAST FUNNEL FF05-0120 Disposable Funnel, 4.8 x 2.5 Inch Inlet Size
- APOLLO VALVES 19MDCA155 Bronze Safety Relief Valve with Brass Trim, Metal Seat, 155 Psig, 1/2 x 3/4 Inch Size, MNPT x FNPT
- ANVIL 0331223982 3/4 X 50 Std Gal Ready Cut Pipe
- MARTIN SPROCKET 100BS12 1 1/4 Roller Chain Sprocket, Bore To Size, 1.250 Inch Bore, 5.415 Inch Outside Dia. Steel
- GROVE GEAR EL8520573.48 Quill Input Hollow Bore Output Worm Gear Reducer
- MARTIN SPROCKET 12614 Impact Socket, Deep, SAE, 6 Point, 3/8 Inch Drive, 7/16 Inch Size, Alloy Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Relief Valves
- Supplied Air Accessories
- UV Flashlights
- Dial Calipers
- Pipe Saddles
- AKRO-MILS 30094 Shelfmax Shelf Bins
- ANSELL 72-025 Hyflex Cut Resistant Gloves
- RUD CHAIN VRBS Weld On Blocks
- ANVIL 2809 Series Threaded Lateral Anvilets, 3000 PSI
- VNE STAINLESS Hex Hanger with Grommets
- HYDE Caulk Gun
- EDWARDS SIGNALING Audio Signal Converters
- BALDOR / DODGE Tigear-2 EZ Kleen Reducer With 3-Piece Coupled Input,Size 35
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8320576.31 EL-HM832-15-H_-210-31 Worm Reducer, 15:1 Ratio, 1.375 Inch I.D, 1.938 Inch O.D, Aluminum
€2,512.30 /unit



