GROVE GEAR EL8320563.20 EL-HM832-80-H1-56-20 Worm Reducer, 80:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.25 Inch O.D, Aluminum
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,512.30 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HM-H1 |
| Bore Code | 20 |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Frame | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 5/8" |
| Input Dia. | 5/8" |
| Input Keyway Size (c Face) | 3/16" x 3/32" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Coupled |
| Max. Input Hp | 1 3/100 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1 1/4" |
| Output Hp | 0.695 hp |
| Output Key Size | 1/4" x 2.5" |
| Output Rpm | 21.9 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 2000 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-HM-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 22.95 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 49.23 |
| Ship width (cm) | 38.43 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | mounting type | max. input hp | gear ratio | center distance | output rpm | assembly | output shaft | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
EL8320543.24 | 3267 lbs.-in. | Shaft Mount | 5 9/50 hp | - | 3 1/4" | 87 RPM | HMQ-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320241.00 | 2033 lbs.-in. | Base | 11 23/25 hp | - | 3 1/4" | 350 RPM | BM-D | Solid Shaft | €3,482.88 | |
![]() |
EL8320518.23 | 2980 lbs.-in. | Shaft Mount | 6.127 hp | - | 3 1/4" | 116 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €4,204.29 | |
![]() |
EL8320583.23 | - | Shaft Mount | 1 3/100 hp | - | 3 1/4" | 21.9 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320580.27 | 3303 lbs.-in. | Shaft Mount | 2.926 hp | - | 3 1/4" | 43 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320602.23 | 3360 lbs.-in. | Shaft Mount | - | - | 3 1/4" | - | HMQ-H1 | - | €4,262.95 | |
![]() |
EL8320557.28 | - | - | - | - | 3.2" | - | - | - | €1,694.91 | RFQ
|
Explore Products
- SLOAN 0302072
- SPEARS VALVES 2220-005C Ball Check Valve Cartridge, EPDM, 1/2 Size, CPVC
- REGAL 027758AS85 Hand Tap, M10 x 1.5 Size, D6 Limit, 4 Flutes, Bottom, Metric With TiCN Coating
- ZSI-FOSTER 190028 ZSI 190028
- GRAINGER 61F.75X3-24 Flat Bar Stock, 6061, 3 Inch x 24 Inch Nominal Size, 0.75 Inch Thick, Extruded
- PETERSEN PRODUCTS 125-018 Pipe Plug, Inflatable, 18 Inch Diameter, 3 Inch Bypass Size
- GRAINGER ZUSA-FRS-2 Silicone Strip, Flame-Resistant, 1 x 10 Ft, 1/16 Inch Thickness, Blue, Closed Cell, Plain
Explore More
- KEYSHAFT
- Lighting Photocontrol Accessories
- Rigid Couplings
- Air Circulator Guards
- Thermostat Cable
- Oil Filters / Lube Filters
- VIEGA PROPRESS XL-C 90 Degree Elbow, Press x FTG
- HARVEL CLEAR PVC Elbows, 90 Degrees
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Essentials PP Griffin Style Low Form Beakers
- ANVIL AF700SS Series Universal Swivel Attachments, 316 Stainless Steel
- TOUGH GUY Bench Brushes
- VESTIL BPC Series Decorative Bollard Covers, Pawn Type
- WEG Remote Keypad Cables
- YORK Gaskets
- ANVIL AS400BTB Series Welded Channels
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8320563.20 EL-HM832-80-H1-56-20 Worm Reducer, 80:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.25 Inch O.D, Aluminum
€2,512.30 /unit



