GROVE GEAR EL8320558.26 EL-H832-7.5-H_-26 Worm Reducer, 7.5:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.625 Inch O.D, Aluminum
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,358.50 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | H-H1 |
| Bore Code | 26 |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Gear Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Dia. | 7/8" |
| Input Keyway Size | 3/16" x 1.63" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | Shaft |
| Max. Input Hp | 8.863 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1 5/8" |
| Output Hp | 8 33/125 hp |
| Output Key Size | 3/8" x 3" |
| Output Rpm | 233.3 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 2232 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-H-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 21.6 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 49.23 |
| Ship width (cm) | 38.43 |
Product Variants
| Model | max. input hp | output torque | output rpm | output diameter | series | gear type | mounting type | center distance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| EL8320502.24 | 6.127 hp | 2980 lbs.-in. | 116 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | Shaft Mount | 3 1/4" | €2,358.50 | |
| EL8320506.28 | 2.926 hp | 3303 lbs.-in. | 43 RPM | 1 3/4" | EL Series | Worm | Shaft Mount | 3 1/4" | €2,358.50 | |
| EL8320560.26 | 0.691 hp | 1567 lbs.-in. | 17 RPM | 1 5/8" | EL Series | Worm | Shaft Mount | 3 1/4" | €2,358.50 | |
| EL8320501.23 | 8 23/250 hp | 2700 lbs.-in. | 175 RPM | 1.438" | EL Series | Worm | Shaft Mount | 3 1/4" | €2,358.50 | |
| EL8320559.20 | 1 3/100 hp | 2000 lbs.-in. | 21.9 RPM | 1 1/4" | EL Series | Worm | Shaft Mount | 3 1/4" | €2,358.50 | |
| EL8320502.26 | 6.127 hp | 2980 lbs.-in. | 116 RPM | 1 5/8" | EL Series | Worm | Shaft Mount | 3 1/4" | €2,358.50 | |
| EL8320501.31 | 8 23/250 hp | 2700 lbs.-in. | 175 RPM | 1.938" | EL Series | Worm | Shaft Mount | 3 1/4" | €2,358.50 |
Explore Products
- MEM CO 1/16B3 Barb Fitting, Brass, Mnpt X Barbed, 1/16 Inch Pipe Size, 25/32 Inch Overall Length
- SLOAN 3452635 Sensor Flushometer
- REGAL 008116AS74 Hand Tap, #5-40 Size, H2 Limit, 3 Flutes, Plug With Chrome
- USA SEALING ZSCRW-393 Screw, 10-32 Thread Size, SS, 1 3/4 In Lg., Std Machine Screw, Pan
- APPLETON ELECTRIC CMLEDS254D5BHGF Hazardous Lighting Fixture, Power 250W
- HEXARMOR 4032-M (8) Mechanics Glove, Size M, ANSI Cut Level A8, Palm Side, Black/White
- MASTERDRIVES 8/5V1600F Quick Disconnect Sheave, 5V Section, 8 Groove
Explore More
- KEYSHAFT
- HID Ballasts
- Cantilever Storage Racks
- Inspection Service Doors
- Differential Pressure Gauges
- Insulator Washers
- LOC-LINE Anti-Static Hose Segments
- DICKSON Pressure Data Loggers
- LUMAPRO Miniature Neon Bulbs, T2 Lamp Shape
- FERNCO Qwik Ells
- GLOBE SCIENTIFIC Labeling Tapes, 3/4 Inch x 500 Inch per Roll
- DAYTON Pneumatic Ball Vibrators
- EATON CH Series Main Lug Loadcenters
- MARTIN SPROCKET 3/8 Inch Drive 6 Point Deep Impact Sockets
- WALTER SURFACE TECHNOLOGIES CB 100 Start-Up Packages
- ANVIL AS230 Series Fender Washers, Electro-Galvanized
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8320558.26 EL-H832-7.5-H_-26 Worm Reducer, 7.5:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.625 Inch O.D, Aluminum
€2,358.50 /unit
