GROVE GEAR EL8320556.24 EL-HMQ832-60-H_-180-24 Worm Reducer, 60:1 Ratio, 1.125 Inch I.D, 1.5 Inch O.D, Aluminum
Get it by Wednesday, Apr 15
€2,512.30 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HMQ-H1 |
| Bore Code | 24 |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Frame | 180TC |
| Gear Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 1 1/8" |
| Input Dia. | 1 1/8" |
| Input Keyway Size (c Face) | 1/4" x 1/8" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Quill |
| Max. Input Hp | 2 57/500 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1 1/2" |
| Output Hp | 1.515 hp |
| Output Key Size | 3/8" x 3" |
| Output Rpm | 29 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 3274 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-HMQ-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 22.95 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 49.23 |
| Ship width (cm) | 38.43 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | mounting type | max. input hp | gear ratio | center distance | output rpm | assembly | output shaft | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
EL8320543.24 | 3267 lbs.-in. | Shaft Mount | 5 9/50 hp | - | 3 1/4" | 87 RPM | HMQ-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320241.00 | 2033 lbs.-in. | Base | 11 23/25 hp | - | 3 1/4" | 350 RPM | BM-D | Solid Shaft | €3,482.88 | |
![]() |
EL8320518.23 | 2980 lbs.-in. | Shaft Mount | 6.127 hp | - | 3 1/4" | 116 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €4,204.29 | |
![]() |
EL8320583.23 | - | Shaft Mount | 1 3/100 hp | - | 3 1/4" | 21.9 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320580.27 | 3303 lbs.-in. | Shaft Mount | 2.926 hp | - | 3 1/4" | 43 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320602.23 | 3360 lbs.-in. | Shaft Mount | - | - | 3 1/4" | - | HMQ-H1 | - | €4,262.95 | |
![]() |
EL8320557.28 | - | - | - | - | 3.2" | - | - | - | €1,694.91 | RFQ
|
Explore Products
- APPROVED VENDOR RP040R-14-EL-001 Rigid Plate Caster, 4 Inch Dia, 350 lbs Capacity
- BOSTON GEAR P00681
- GROVE GEAR EL8420565.30 Worm Reducer, 3-Piece Coupled
- APPLETON ELECTRIC CHM125TG
- LLAMBRICH USA JK 10 R-1/2 Keyless Drill Chuck 0.394 In
- APPROVED VENDOR 20C859 Miniature Indicator Light Red 120v
- MERSEN FERRAZ FSPDB1A Power Distribution Block, 600V, 175A, 1 Pole, Aluminium
- APPROVED VENDOR 4NEU6 Sinker Nail, 8D, Vinyl, 11.5 ga. Gauge, 17/64 In Head Dia., 2 3/8 In Lg., Flat Checkered
Explore More
- KEYSHAFT
- High Speed Semiconductor Fuses
- Refrigerator and Freezer Accessories
- Sleeve Bearings
- Forced Air Oil Coolers
- Bronze Blanks, Flats, Bars, Plates and Sheet Stock
- REVCOR Propeller, 26 inch
- ANSELL 80-400 Activarmr Blue Yellow Natural Rubber Latex Coated Gloves
- DESTACO 375 Series Pull Action Latch Clamps, Narrow Base
- RUD CHAIN VLBS Weld On Blocks
- ANVIL AS2144 Series Corner Angle Fittings, Electro-Galvanized
- SMITH COOPER INTERNATIONAL Lap Joint Flange, Forged Stainless Steel
- PETERSEN PRODUCTS 138 Series Pipe Plug
- APOLLO VALVES 61LF-600 Series Check Valves
- 80/20 15 Series 45 Degree Supports
- MUELLER INDUSTRIES 72IHH3H Sure Check Double Disc Check Valves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8320556.24 EL-HMQ832-60-H_-180-24 Worm Reducer, 60:1 Ratio, 1.125 Inch I.D, 1.5 Inch O.D, Aluminum
€2,512.30 /unit



