GROVE GEAR EL8320549.27 EL-HMQ832-10-H_-180-27 Worm Reducer, 10:1 Ratio, 1.125 Inch I.D, 1.688 Inch O.D, Aluminum
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,512.30 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HMQ-H1 |
| Bore Code | 27 |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Frame | 180TC |
| Gear Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 1 1/8" |
| Input Dia. | 1 1/8" |
| Input Keyway Size (c Face) | 1/4" x 1/8" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Quill |
| Max. Input Hp | 8 23/250 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1.688" |
| Output Hp | 7.497 hp |
| Output Key Size | 3/8" x 3" |
| Output Rpm | 175 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 2700 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-HMQ-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 22.95 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 49.23 |
| Ship width (cm) | 38.43 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | mounting type | max. input hp | gear ratio | center distance | output rpm | assembly | output shaft | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
EL8320543.24 | 3267 lbs.-in. | Shaft Mount | 5 9/50 hp | - | 3 1/4" | 87 RPM | HMQ-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320241.00 | 2033 lbs.-in. | Base | 11 23/25 hp | - | 3 1/4" | 350 RPM | BM-D | Solid Shaft | €3,482.88 | |
![]() |
EL8320518.23 | 2980 lbs.-in. | Shaft Mount | 6.127 hp | - | 3 1/4" | 116 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €4,204.29 | |
![]() |
EL8320583.23 | - | Shaft Mount | 1 3/100 hp | - | 3 1/4" | 21.9 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320580.27 | 3303 lbs.-in. | Shaft Mount | 2.926 hp | - | 3 1/4" | 43 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320602.23 | 3360 lbs.-in. | Shaft Mount | - | - | 3 1/4" | - | HMQ-H1 | - | €4,262.95 | |
![]() |
EL8320557.28 | - | - | - | - | 3.2" | - | - | - | €1,694.91 | RFQ
|
Explore Products
- EATON A29SRC25TA3EP05 Definite Purpose Starter, 3-Phase, Non-Reversing, 25A, 24 V Coil, 1No Pressure Plate
- CLEVELAND C72222 2002 Jobber Length Drill Bit, 2.10 mm Size, 24 mm Flute Length, 2.1 mm Shank Dia
- EATON PSS55D DC Power Supply Switcher, 480-600 VAC Input, 24 VDC Output, 55 W, 2.3/0.07/15/10 A
- LENOX TOOLS 1862164 Band Saw Blade, 2 Inch Blade Width, 19 Feet 10 Inch Size, 0.063 Inch Blade Thickness
- ANVIL 0500306337 Beam Retainer Clip, 3/8 X 8 Inch Size
- PIP 353-1000OR-2X/3X Protective Clothing Rainwear Suit, 2XL-3XL, Hi-Vis Yellow, Each
- MAIN FILTER INC. MF0589898 9660LAH3XLF000M Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron, Viton Seal, 12.91 Inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- Hydrostatic Test Pumps
- Hookup Wire
- Drum Covers
- Fast Acting Midget Fuses
- Wall Mounted Retractable Barriers
- PROTO Impact Socket, 1 Inch, Imperial, Heat Treated Alloy Steel
- RUD CHAIN WBPG Hoist Rings On Plate For Bolting
- TEMPCO PCT-3000 Series Temperature Controls
- HARVEL CLEAR PVC Elbows, 45 Degrees
- SGS PRO Double Cut Carbide Bur, Cylinder End Cut Shape
- COMPX NATIONAL Disc Cam Lock Brass
- HONEYWELL Butterfly Valves
- CLAMPCO 94143 Series Spring Loaded Clamp
- COVENTRY Swab, Cleanroom, Elastic Cover, Polyester
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8320549.27 EL-HMQ832-10-H_-180-27 Worm Reducer, 10:1 Ratio, 1.125 Inch I.D, 1.688 Inch O.D, Aluminum
€2,512.30 /unit



