GROVE GEAR EL8320549.23 EL-HMQ832-10-H_-180-23 Worm Reducer, 10:1 Ratio, 1.125 Inch I.D, 1.438 Inch O.D, Aluminum
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,512.30 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HMQ-H1 |
| Bore Code | 23 |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Frame | 180TC |
| Gear Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 1 1/8" |
| Input Dia. | 1 1/8" |
| Input Keyway Size (c Face) | 1/4" x 1/8" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Quill |
| Max. Input Hp | 8 23/250 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1.438" |
| Output Hp | 7.497 hp |
| Output Key Size | 3/8" x 3" |
| Output Rpm | 175 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 2700 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-HMQ-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 22.95 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 49.23 |
| Ship width (cm) | 38.43 |
Product Variants
| Model | mounting type | max. input hp | output torque | output rpm | output diameter | series | gear type | gear ratio | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| EL8320555.27 | Shaft Mount | 2.462 hp | 3315 lbs.-in. | 35 RPM | 1.688" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320603.19 | Shaft Mount | 3.619 hp | 3226 lbs.-in. | 58 RPM | 1.188" | EL Series | Worm | - | €4,262.95 | |
| EL8320533.24 | Shaft Mount | 8 23/250 hp | 2700 lbs.-in. | 175 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320550.28 | Shaft Mount | 6.127 hp | 2980 lbs.-in. | 116 RPM | 1 3/4" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320597.24 | Shaft Mount | 11 23/25 hp | 2033 lbs.-in. | 350 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320550.24 | Shaft Mount | 6.127 hp | 2980 lbs.-in. | 116 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320545.24 | Shaft Mount | 3.619 hp | 3226 lbs.-in. | 58 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €4,262.95 |
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0587069 SH87026V Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron, Viton Seal, 16.81 Inch Height
- CABLE PREP AIO-500 Cable Stripper 500 Awg 10 In
- DAYTON 1L638 Collar Shaft 3/4 In
- WHEATON W224619 High Recovery Vial, Borosilicate Glass, 8 mL Capacity, 0.27 fl oz Capacity, Clear
- TITAN FASTENERS XAAC5706X8
- TSUBAKI 80BTL70 3020 SPKT
- TE-CO 52606X Plunger Spring Without Lock 1/2-13 3/4
- GATES 733251185 Hose Coupling, 0.5 Inch Hose I.D
Explore More
- KEYSHAFT
- Fishing Tapes And Sticks
- Food Service Accessories
- Fluorescent Fixture Accessories
- Portable Generator Power Cords
- Register Boots
- VALTERRA PVC Gate Valve, Spigot
- FALLTECH Hot Work Full Body Harnesses, With Pad
- RUD CHAIN RM Eye Nuts, Pipe Thread
- FERNCO 3000 Proflex Series Couplings
- ANVIL AS633 Series Open Angle Connectors, 2-Hole
- WATTS Backflow Preventer Accessories
- CEMENTEX USA Feature Series, 12 Cal. Parkas
- GEDORE Interchangeable Torque Wrench Heads
- GLOBE SCIENTIFIC Wireless Tube Racks, Full Size, 13 mm, 72 place
- STARRETT 762.1 Electronic Digital Micrometer Heads
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8320549.23 EL-HMQ832-10-H_-180-23 Worm Reducer, 10:1 Ratio, 1.125 Inch I.D, 1.438 Inch O.D, Aluminum
€2,512.30 /unit

