GROVE GEAR EL8320539.19 EL-HMQ832-50-H_-56-19 Worm Reducer, 50:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.188 Inch O.D, Aluminum
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,512.30 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HMQ-H1 |
| Bore Code | 19 |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Frame | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 5/8" |
| Input Dia. | 5/8" |
| Input Keyway Size (c Face) | 3/16" x 3/32" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Quill |
| Max. Input Hp | 2.462 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1.188" |
| Output Hp | 1.841 hp |
| Output Key Size | 1/4" x 2.5" |
| Output Rpm | 35 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 3315 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-HMQ-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 22.95 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 49.23 |
| Ship width (cm) | 38.43 |
Product Variants
| Model | mounting type | max. input hp | output torque | output rpm | output diameter | series | gear type | gear ratio | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| EL8320555.27 | Shaft Mount | 2.462 hp | 3315 lbs.-in. | 35 RPM | 1.688" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320603.19 | Shaft Mount | 3.619 hp | 3226 lbs.-in. | 58 RPM | 1.188" | EL Series | Worm | - | €4,262.95 | |
| EL8320533.24 | Shaft Mount | 8 23/250 hp | 2700 lbs.-in. | 175 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320550.28 | Shaft Mount | 6.127 hp | 2980 lbs.-in. | 116 RPM | 1 3/4" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320597.24 | Shaft Mount | 11 23/25 hp | 2033 lbs.-in. | 350 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320550.24 | Shaft Mount | 6.127 hp | 2980 lbs.-in. | 116 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320545.24 | Shaft Mount | 3.619 hp | 3226 lbs.-in. | 58 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €4,262.95 |
Explore Products
- RUBBERMAID 1779738 Trash Can Top, BRUTER, Round, Flat, For 55 gal Cntnr Cap, Plastic
- VERMONT GAGE 141278180 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.7818 Inch Size
- THERMCO GW2506 Hydrometer Api 0.2
- GRAINGER DCFA2R.875-72 Tool Steel Rod, 6 Ft Overall Lg, 0.875 Inch Outside Dia, +.01/+.032, Mill
- WEG FAN-E3204P-AL 10016932 Fan, 8/6/4 Pole, Aluminum
- SMC VALVES SY3160-5LOZE-N7 Valve
- ALTRONIX T2KK3F8DQ Access Power Integration Kit, 8 Door
- KDR-LINE REACTORS KDRULS47H Input Line Reactor High Z 575/600V 412A
Explore More
- KEYSHAFT
- Ear Plug Dispensers
- Solenoid Valve Manifold Accessories
- Rope Barrier Accessories
- Bonding and Grounding Wire
- Drum Adapters
- AKRO-MILS 30224 Akrobins Plastic Storage Bins
- RUD CHAIN VRM VIP Eye Nuts, Metric
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND EPS2 24 Gas Springs
- MUELLER INDUSTRIES 864M Carbon Steel Y Strainers
- ANVIL AS679 Series U Supports
- CAROL Lamp Cord
- SPEARS VALVES CPVC Y Strainers, SR Threaded Ends, EPDM
- EATON iProx Two Wire Sensors
- RULAND MANUFACTURING MSPX Series Two-Piece Rigid Couplings, Inch To Metric
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8320539.19 EL-HMQ832-50-H_-56-19 Worm Reducer, 50:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.188 Inch O.D, Aluminum
€2,512.30 /unit

