GROVE GEAR EL8320534.24 EL-HMQ832-15-H_-56-24 Worm Reducer, 15:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.5 Inch O.D, Aluminum
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,512.30 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HMQ-H1 |
| Bore Code | 24 |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Frame | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 5/8" |
| Input Dia. | 5/8" |
| Input Keyway Size (c Face) | 3/16" x 3/32" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Quill |
| Max. Input Hp | 6.127 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1 1/2" |
| Output Hp | 5.516 hp |
| Output Key Size | 3/8" x 3" |
| Output Rpm | 116 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 2980 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-HMQ-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 22.95 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 49.23 |
| Ship width (cm) | 38.43 |
Product Variants
| Model | mounting type | max. input hp | output torque | output rpm | output diameter | series | gear type | gear ratio | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| EL8320555.27 | Shaft Mount | 2.462 hp | 3315 lbs.-in. | 35 RPM | 1.688" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320603.19 | Shaft Mount | 3.619 hp | 3226 lbs.-in. | 58 RPM | 1.188" | EL Series | Worm | - | €4,262.95 | |
| EL8320533.24 | Shaft Mount | 8 23/250 hp | 2700 lbs.-in. | 175 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320550.28 | Shaft Mount | 6.127 hp | 2980 lbs.-in. | 116 RPM | 1 3/4" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320597.24 | Shaft Mount | 11 23/25 hp | 2033 lbs.-in. | 350 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320550.24 | Shaft Mount | 6.127 hp | 2980 lbs.-in. | 116 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320545.24 | Shaft Mount | 3.619 hp | 3226 lbs.-in. | 58 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €4,262.95 |
Explore Products
- SLOAN 3120304 Manual Flushometer
- BOSCH GLM165-40 Laser Distance Meter, 164 Feet Max. Distance, +/- 1/16 Inch Accuracy
- USA SEALING ZSNDF-144 Hex Standoff, 4-40 Thread Size, Brass, 7/16 In Lg., 3/16 In O.D.
- NILFISK 01716420 Vacuum Hose, 2 Inch Hose Dia, 20 ft Hose Length, Ethyl Vinyl, Black
- VIKAN 67765 Mixing Paddle With Holes White 6 x 13 In
- WINTERS INSTRUMENTS PFP2328WBG Industrial Compound Gauge, 30 To 0 To 30 Inch Hg/Psi, Liquid-Filled
- BALDOR / DODGE 077309 F4B-EXL-114R Type EXL Bearing, Shaft Size 1.8750 Inch, Bore Tapered, Steel
- INGERSOLL-RAND Y115-14 Nut
Explore More
- KEYSHAFT
- Trash and Recycling Container Dollies
- Hole Saw Accessories
- Sanding Hand Pad Rolls
- Square Nuts
- Pipe Supports
- AKRO-MILS 33166 Akro Grid Dividable Plastic Storage Boxes
- OIL SAFE Bulk System QC Upgrade Kits
- DESTACO Flat Tip Bonded Neoprene Spindle Metric
- PLAST-O-MATIC VBS Series Compact And Self Closing Vacuum Breakers
- TRITAN SBFL Series, 2-Bolt Flange Mount Bearings
- B & P MANUFACTURING Hand Truck Extension Wings
- VERMONT GAGE Custom Hex Gages, Metric
- CDI CONTROL DEVICES Check Valves
- BALDOR / DODGE Tigear-2 EZ Kleen Reducers With 3-Piece Coupled Input, Size 23
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8320534.24 EL-HMQ832-15-H_-56-24 Worm Reducer, 15:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.5 Inch O.D, Aluminum
€2,512.30 /unit

