GROVE GEAR EL8320533.19 EL-HMQ832-10-H_-56-19 Worm Reducer, 10:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.188 Inch O.D, Aluminum
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,512.30 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HMQ-H1 |
| Bore Code | 19 |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Frame | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 5/8" |
| Input Dia. | 5/8" |
| Input Keyway Size (c Face) | 3/16" x 3/32" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Quill |
| Max. Input Hp | 8 23/250 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1.188" |
| Output Hp | 7.497 hp |
| Output Key Size | 1/4" x 2.5" |
| Output Rpm | 175 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 2700 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-HMQ-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 22.95 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 49.23 |
| Ship width (cm) | 38.43 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | mounting type | max. input hp | gear ratio | center distance | output rpm | assembly | output shaft | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
EL8320543.24 | 3267 lbs.-in. | Shaft Mount | 5 9/50 hp | - | 3 1/4" | 87 RPM | HMQ-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320241.00 | 2033 lbs.-in. | Base | 11 23/25 hp | - | 3 1/4" | 350 RPM | BM-D | Solid Shaft | €3,482.88 | |
![]() |
EL8320518.23 | 2980 lbs.-in. | Shaft Mount | 6.127 hp | - | 3 1/4" | 116 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €4,204.29 | |
![]() |
EL8320583.23 | - | Shaft Mount | 1 3/100 hp | - | 3 1/4" | 21.9 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320580.27 | 3303 lbs.-in. | Shaft Mount | 2.926 hp | - | 3 1/4" | 43 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320602.23 | 3360 lbs.-in. | Shaft Mount | - | - | 3 1/4" | - | HMQ-H1 | - | €4,262.95 | |
![]() |
EL8320557.28 | - | - | - | - | 3.2" | - | - | - | €1,694.91 | RFQ
|
Explore Products
- TSUBAKI D140B24 Multiple Strand Sprocket, 1-3/4 Inch Height
- EATON M22-DDL-S-X4-X5 Modular Pushbutton, 22.5 mm, Illuminated, Top Black, Bottom Black
- TORNADO 90654 Vacuum Attachment Kit, For Shop Vacuum, For 1 1/2 Inch Hose Dia
- KIPP K0692.020101 Bolt, M20x1 Thread Size, SS, Bright Uncoated, 35mm Min. Bolt Ht., 11mm Center Hole Dia.
- SYSTEM SENSOR DST10 Sampling Tube 10 Feet
- ACROVYN VA25010F479N Corner Guard, 120 Inch Height, 2-1/2 Inch Width, Cappuccino
- VULCAN HART 00-413609-00002 Index Plate, Stainless Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Totes
- Grease Guns
- Fan and Limit Controls
- Tool Blanks
- Air Velocity Transmitters
- AKRO-MILS 30098 Shelfmax Shelf Bins
- MECHANIX TAA The Original Covert Tactical Gloves
- SALISBURY LP4S Series Domestic Cowhide Gloves
- JOHN GUEST Speedfit End Caps
- NTN Angular Contact Ball Bearings
- MILWAUKEE Multipurpose Hole Saw Kits
- MI-T-M Jumper Hoses
- MAKITA Circular Saw Blades
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8320533.19 EL-HMQ832-10-H_-56-19 Worm Reducer, 10:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.188 Inch O.D, Aluminum
€2,512.30 /unit



