GROVE GEAR EL8320519.28 EL-HM832-20-H_-140-28 Worm Reducer, 20:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.75 Inch O.D, Aluminum
Get it by Wednesday, Apr 15
€2,512.30 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HM-H1 |
| Bore Code | 28 |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Frame | 140TC |
| Gear Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 7/8" |
| Input Dia. | 7/8" |
| Input Keyway Size (c Face) | 3/16" x 3/32" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Coupled |
| Max. Input Hp | 5 9/50 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1 3/4" |
| Output Hp | 4 67/125 hp |
| Output Key Size | 3/8" x 3" |
| Output Rpm | 87 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 3267 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-HM-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 22.95 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 49.23 |
| Ship width (cm) | 38.43 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | mounting type | max. input hp | gear ratio | center distance | output rpm | assembly | output shaft | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
EL8320543.24 | 3267 lbs.-in. | Shaft Mount | 5 9/50 hp | - | 3 1/4" | 87 RPM | HMQ-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320241.00 | 2033 lbs.-in. | Base | 11 23/25 hp | - | 3 1/4" | 350 RPM | BM-D | Solid Shaft | €3,482.88 | |
![]() |
EL8320518.23 | 2980 lbs.-in. | Shaft Mount | 6.127 hp | - | 3 1/4" | 116 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €4,204.29 | |
![]() |
EL8320583.23 | - | Shaft Mount | 1 3/100 hp | - | 3 1/4" | 21.9 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320580.27 | 3303 lbs.-in. | Shaft Mount | 2.926 hp | - | 3 1/4" | 43 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320602.23 | 3360 lbs.-in. | Shaft Mount | - | - | 3 1/4" | - | HMQ-H1 | - | €4,262.95 | |
![]() |
EL8320557.28 | - | - | - | - | 3.2" | - | - | - | €1,694.91 | RFQ
|
Explore Products
- MONOPRICE 9791 Ethernet Cable Cat6 7 feet Blue 24AWG
- MAIN FILTER INC. MF0178530 2062393 Interchange Hydraulic Filter, Wire Mesh, 80 Micron Rating, Viton Seal, 3.54 Inch Height
- RIDGID 44360 Jaw, Set Rear Center
- TITAN FASTENERS BEA03MSS
- WIHA TOOLS 04636 WIHA 04636
- GRAINGER 21862_96_0 Aluminum U-Channel 6063, 8 Ft Overall Length, T52
- SMC VALVES VKF332-5H-M5 Valve, Body Port
- MERSEN FERRAZ GGC-V3 Fuse, Fast Acting, 250V, 3A, 6 x 32mm Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Wire Rope Swage Eye Fittings
- Bearing Packers
- Pneumatic Safety Valves
- Fiberglass Sheets Film and Flat Stock
- Stainless Steel Square Tube Stock
- IRONCAT TIG Welding Gloves, Kidskin Leather
- ANSELL G17K Alphatec Natural Rubber Gloves
- KRYTOX 250AD Series Aerospace Extreme Pressure Grade Fluorinated Grease
- JOHN GUEST Swivel Male Elbows, BSPT Thread, Acetal Gray
- JARKE Inclined Cantilever Rack Starter Unit
- KILLARK Copper Free Aluminium Conduit Outlet Bodies
- BALDOR / DODGE F4B, Set Screw Ball Bearings
- JOMAR VALVE Lead Free Brass Hose Bibb, Threaded Connection, Quarter-Turn, 200 WOG
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS Clear View Store More 6 Inch Shelf Bins
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8320519.28 EL-HM832-20-H_-140-28 Worm Reducer, 20:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.75 Inch O.D, Aluminum
€2,512.30 /unit



