GROVE GEAR EL8320299.00 EL-BMQ832-80-L-210 Worm Reducer, 80:1 Ratio, 1.375 Inch I.D, 1.625 Inch O.D, Aluminum
Get it by Tuesday, Apr 14
€3,340.55 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | BMQ-L |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Frame | 210TC |
| Gear Type | Worm |
| Gearbox Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 1 3/8" |
| Input Bore Size | 1 3/8" |
| Input Dia. | 1 3/8" |
| Input Hp @ 1750 Rpm | 1 3/100 hp |
| Input Keyway Size (c Face) | 5/16" x 5/32" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Quill |
| Material | Aluminum |
| Max Input Hp | 1 3/100 hp |
| Max. Input Hp | 1 3/100 hp |
| Mounting Type | Base |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1 5/8" |
| Output Hp | 0.695 hp |
| Output Key Size | 3/8" x 2 1/4" |
| Output Rpm | 21 RPM |
| Output Shaft | Solid Shaft |
| Output Shaft Assembly Code | L |
| Output Shaft Dia. | 1 5/8" |
| Output Shaft Direction | Left |
| Output Shaft Orientation | L |
| Output Shaft Thrust Rating | 2574 |
| Output Shaft Type | Left Handed Shaft |
| Output Style | L |
| Output Torque | 2000 lbs.-in. |
| Overhung Load | 2275 lbs. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-BMQ-L |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
| Tap Depth | 1" |
| Tap Size | 1/2"-13 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 22.5 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 49.23 |
| Ship width (cm) | 38.43 |
Product Variants
| Model | max. input hp | output torque | output rpm | series | gear type | mounting type | center distance | input style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| EL8320267.00 | 1 3/100 hp | 2000 lbs.-in. | 21 RPM | EL Series | Worm | Base | 3 1/4" | C Face Quill | €3,340.55 | |
| EL8320293.00 | 5 9/50 hp | 3267 lbs.-in. | 87 RPM | EL Series | Worm | Base | 3 1/4" | C Face Quill | €3,340.55 | |
| EL8320300.00 | 0.691 hp | 1567 lbs.-in. | 17 RPM | EL Series | Worm | Base | 3 1/4" | C Face Quill | €3,340.55 | |
| EL8320296.00 | 2.926 hp | 3303 lbs.-in. | 43 RPM | EL Series | Worm | Base | 3 1/4" | C Face Quill | €3,340.55 | |
| EL8320125.00 | 3.619 hp | 3226 lbs.-in. | 58 RPM | EL Series | Worm | Base | 3 1/4" | C Face Quill | €3,340.55 | |
| EL8320279.00 | 1 3/100 hp | 2000 lbs.-in. | 21 RPM | EL Series | Worm | Base | 3 1/4" | C Face Quill | €3,340.55 | |
| EL8320169.00 | 8 23/250 hp | 2700 lbs.-in. | 175 RPM | EL Series | Worm | Base | 3 1/4" | C Face Quill | €3,340.55 |
Explore Products
- ARCH CUTTING TOOLS SCMW 21.51 UD22 Carbide Insert Square
- APPROVED VENDOR 217275G Carriage Bolt, 5/8 In - 11 Thread Size, Steel, 5 1/2 In Lg., Blk Oxide, Gr. 5, Coarse
- PARKER 06E33B21AC
- KEO CMS3021TN-3X1/8X1-28T 105-96941 Cutting Tool, M42 Cobalt, 3 Inch Dia., 1/8 Inch Thick, 1 Inch Arbor Hole
- CHEMGLASS CG-9202-02 Buna N Tubing, Accessory, 36 Inch Length, 0.5 Inch Dia, 39.37 Inch Base Lg, Buna N
- ULTRATECH 8403 Collapsible Wall Containment Berm 269gal
- LEESON 096052.00 C42C17FZ7B Parallel Shaft Gearmotor, 0.33 HP, 1 Phase, 60 Hz, 115/230V, 345 RPM
- DESTACO CPI-SCMA-400E Spring Cup Mount - Applecore 4.0In
Explore More
- KEYSHAFT
- Drum Pump Motors
- Platform Stepladders
- Metal Fabrication Machine Accessories
- Universal AC/DC Gearmotors
- Electric Ceiling Heaters
- SHARPE VALVES Carbon Steel Inline Ball Valve, FNPT x FNPT
- MEMPHIS GLOVE Luminator Leather Drivers High Visibility Work Gloves
- CONDOR Cowhide Leather Premium Gloves, Blue/Beige
- CHICAGO PNEUMATIC CP3030 Series Right Angle Air Die Grinders
- DWYER INSTRUMENTS DM-1200 Series DigiMag Digital Differential Pressure and Flow Gages
- DAYTON Electric Baseboard Heater Thermostats, Unit-Mount
- BUSSMANN 170N Series Specialty Fuses
- SOUTHWIRE COMPANY Multi-Bit Screwdriver
- BALLYMORE Unassembled Steel Rolling Ladders Without Handrails
- GROVE GEAR NH Series, 826 Size, Ironman Narrow Housing Worm Gear Reducers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8320299.00 EL-BMQ832-80-L-210 Worm Reducer, 80:1 Ratio, 1.375 Inch I.D, 1.625 Inch O.D, Aluminum
€3,340.55 /unit
