GROVE GEAR EL8320249.00 EL-BM832-50-D-210 Worm Reducer, 50:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.625 Inch O.D, Aluminum
Get it by Monday, Apr 13
€3,482.88 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | BM-D |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Frame | 210TC |
| Gear Type | Worm |
| Gearbox Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 1 3/8" |
| Input Bore Size | 1 3/8" |
| Input Dia. | 7/8" |
| Input Hp @ 1750 Rpm | 2.462 hp |
| Input Keyway Size | 3/16" x 1/2" |
| Input Keyway Size (c Face) | 5/16" x 5/32" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | Flexible Coupling Input |
| Material | Aluminum |
| Max Input Hp | 2 231/500 hp |
| Max. Input Hp | 2.462 hp |
| Mounting Type | Base |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1 5/8" |
| Output Hp | 1.841 hp |
| Output Key Size | 3/8" x 2 1/4" |
| Output Rpm | 35 RPM |
| Output Shaft | Solid Shaft |
| Output Shaft Assembly Code | D |
| Output Shaft Dia. | 1 5/8" |
| Output Shaft Direction | Double |
| Output Shaft Orientation | LR |
| Output Shaft Thrust Rating | 2574 |
| Output Shaft Type | Double Shaft |
| Output Style | D |
| Output Torque | 3315 lbs.-in. |
| Overhung Load | 2170 lbs. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-BM-D |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
| Tap Depth | 1" |
| Tap Size | 1/2"-13 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 22.5 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 49.23 |
| Ship width (cm) | 38.43 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | mounting type | max. input hp | gear ratio | center distance | output rpm | assembly | output shaft | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
EL8320543.24 | 3267 lbs.-in. | Shaft Mount | 5 9/50 hp | - | 3 1/4" | 87 RPM | HMQ-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320241.00 | 2033 lbs.-in. | Base | 11 23/25 hp | - | 3 1/4" | 350 RPM | BM-D | Solid Shaft | €3,482.88 | |
![]() |
EL8320518.23 | 2980 lbs.-in. | Shaft Mount | 6.127 hp | - | 3 1/4" | 116 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €4,204.29 | |
![]() |
EL8320583.23 | - | Shaft Mount | 1 3/100 hp | - | 3 1/4" | 21.9 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320580.27 | 3303 lbs.-in. | Shaft Mount | 2.926 hp | - | 3 1/4" | 43 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320602.23 | 3360 lbs.-in. | Shaft Mount | - | - | 3 1/4" | - | HMQ-H1 | - | €4,262.95 | |
![]() |
EL8320557.28 | - | - | - | - | 3.2" | - | - | - | €1,694.91 | RFQ
|
Explore Products
- CHIEF GFGX16F3.2NVS05O-23 Hydraulic Power Unit 2.5 Gpm - 2300 Psi
- MERSEN FERRAZ MPDB66230 Power Distribution Box, Intermediate, 1000V, 400A, Adder, Copper
- EATON SVX010A1-4A1B1B4B5 Adjustable Frequency Drive, 10HP, 380-500V, 3 RO, Internal Brake Chopper, FR5
- ZSI-FOSTER 3L60 ZSI 3L60
- BALDOR / DODGE 233731 30X32 Crown Drum XT35 MDX
- VERMONT GAGE 371166030 Set Plug, NoGo, 1 1/16-8 Un, 2A
- BRIDGEPORT FITTINGS 231-SY Set Screw Connector, Steel, 3/4 Inch Trade Size, 1 1/2 Inch Length, Non-Insulated, Yellow
Explore More
- KEYSHAFT
- Extrication and Rescue Gloves
- Tube and Coil Cleaning Equipment
- Condensate Drain Pans
- Chin Straps
- Rectangular Connectors
- JOHN GUEST Male Connectors, NPTF Thread, Polypropylene Black
- HARVEL CLEAR PVC Tee Fittings
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Essentials PMP Griffin Style Low Form Beakers
- RUD CHAIN PP-VIP PowerPoint Direct Chain Connections
- MAIN FILTER INC. SP2A Series Spin On Filter
- COXREELS Hand Crank Hose Reels
- CALBOND Nipples for PVC Coated Metal Conduit
- CMT Profile Router Bits
- NIBCO 4871 Series Sanitary Tees, With 90 Deg Left Inlet Hub, PVC DWV
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8320249.00 EL-BM832-50-D-210 Worm Reducer, 50:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.625 Inch O.D, Aluminum
€3,482.88 /unit




