GROVE GEAR EL8320182.00 EL-BMQ832-40-R-180 Worm Reducer, 40:1 Ratio, 1.125 Inch I.D, 1.625 Inch O.D, Aluminum
Get it by Tuesday, Apr 14
€3,340.55 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | BMQ-R |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Frame | 180TC |
| Gear Type | Worm |
| Gearbox Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 1 1/8" |
| Input Bore Size | 1 1/8" |
| Input Dia. | 1 1/8" |
| Input Hp @ 1750 Rpm | 2.926 hp |
| Input Keyway Size (c Face) | 1/4" x 1/8" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Quill |
| Material | Aluminum |
| Max Input Hp | 2 463/500 hp |
| Max. Input Hp | 2.926 hp |
| Mounting Type | Base |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1 5/8" |
| Output Hp | 2.293 hp |
| Output Key Size | 3/8" x 2 1/4" |
| Output Rpm | 43 RPM |
| Output Shaft | Solid Shaft |
| Output Shaft Assembly Code | R |
| Output Shaft Dia. | 1 5/8" |
| Output Shaft Direction | Right |
| Output Shaft Orientation | R |
| Output Shaft Thrust Rating | 2574 |
| Output Shaft Type | Right Handed Shaft |
| Output Style | R |
| Output Torque | 3303 lbs.-in. |
| Overhung Load | 2275 lbs. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-BMQ-R |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
| Tap Depth | 1" |
| Tap Size | 1/2"-13 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 22.5 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 49.23 |
| Ship width (cm) | 38.43 |
Product Variants
| Model | max. input hp | output torque | output rpm | series | gear type | mounting type | center distance | input style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| EL8320159.00 | 2.462 hp | 3315 lbs.-in. | 35 RPM | EL Series | Worm | Base | 3 1/4" | C Face Quill | €3,340.55 | |
| EL8320311.00 | 1 3/100 hp | 2000 lbs.-in. | 21 RPM | EL Series | Worm | Base | 3 1/4" | C Face Quill | €3,340.55 | |
| EL8320283.00 | 1 3/100 hp | 2000 lbs.-in. | 21 RPM | EL Series | Worm | Base | 3 1/4" | C Face Quill | €3,340.55 | |
| EL8320309.00 | 2.462 hp | 3315 lbs.-in. | 35 RPM | EL Series | Worm | Base | 3 1/4" | C Face Quill | €3,340.55 | |
| EL8320271.00 | 1 3/100 hp | 2000 lbs.-in. | 21 RPM | EL Series | Worm | Base | 3 1/4" | C Face Quill | €3,340.55 | |
| EL8320272.00 | 0.691 hp | 1567 lbs.-in. | 17 RPM | EL Series | Worm | Base | 3 1/4" | C Face Quill | €3,340.55 | |
| EL8320308.00 | 2.926 hp | 3303 lbs.-in. | 43 RPM | EL Series | Worm | Base | 3 1/4" | C Face Quill | €3,340.55 |
Explore Products
- JUSTRITE 8849022 Corrosive/Acid Safety Cabinet, Manual Close, 31 Gallon, Blue
- STAFFORD MFG 10L106F Threaded Shaft Collar, RH Thread, 2 Piece Split, Clamp Type, 1-3/8-4 Inch Bore, Steel
- GATES 14ADV-1750-68 Square Tooth Timing Belt, 0.08 Inch Pitch, 67 Teeth
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS C432R3WA Heavy Duty Products, IEC Pin and Sleeve Devices, Hubbell-PRO, Female, Receptacle, 32 A 380-480 VAC, 3-POLE 4-WIRE, Red, Watertight
- WALTER TOOLS DCLNL244D 5097508 Indexable Turning and Profiling Tool Holder, DCLN Toolholder, 80 Deg. Diamond
- BUSSMANN H25400-1CR Fuse Block, 1-P, 400A/600Vac
- DANFOSS 7703009 Rotolack Valve Set
- BISHOP-WISECARVER SLSD9-5
Explore More
- KEYSHAFT
- Tip Out Bins
- Synchronous Drive Gearbelts
- Pneumatic Globe Control Valves
- Bus Drop and Tray Cable
- Plastic Chain Barrier Accessories
- B & P MANUFACTURING Aluminium Platform Truck Handles
- RINGERS GLOVES Heavy Duty Impact Gloves
- CONDOR General Purpose Gloves, Black/White, Smooth Nitrile
- UNISTRUT P2458 Tubular Knee Braces
- MAYHEW TOOLS Screwdriver Style Pry Bars
- GOODYEAR ENGINEERED PRODUCTS 1/2" 300 psi Bulk Multipurpose Air Hose
- BW TECHNOLOGIES Multi-Gas Detector, 3 Gas, Other Region with 2-Pin UK Plug
- ALL GEAR Quick Connect Winch Cords
- LITHONIA LIGHTING LED Parking Garage Lights
- BALDOR / DODGE Split Tire, ES5M, Elastomeric Couplings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8320182.00 EL-BMQ832-40-R-180 Worm Reducer, 40:1 Ratio, 1.125 Inch I.D, 1.625 Inch O.D, Aluminum
€3,340.55 /unit

