GROVE GEAR EL8300505.20 EL-H830-20-H_-20 Worm Reducer, 20:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.25 Inch O.D, Aluminum
Get it by Wednesday, Apr 15
€3,246.57 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | H-H1 |
| Bore Code | 20 |
| Center Distance | 3" |
| Gear Type | Worm |
| Gearbox Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore Size | 7/8" |
| Input Dia. | 7/8" |
| Input Keyway Size | 3/16" x 1.63" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | Shaft |
| Input Type | Solid Shaft |
| Material | Aluminum |
| Max Input Hp | 3 947/1000 hp |
| Max. Input Hp | 3.947 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1 1/4" |
| Output Hp | 3.407 hp |
| Output Key Size | 1/4" x 2.5" |
| Output Rpm | 87 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Dia. | 1 7/16" |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Shaft Type | Hollow Shaft |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 2454 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-H-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 19.35 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 49.23 |
| Ship width (cm) | 38.43 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | max. input hp | mounting type | gear type | gear ratio | output rpm | output diameter | output style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
EL8300004.00 | 2329 lbs.-in. | 4.843 hp | Base | Worm | - | 116 RPM | 1 1/2" | L | €2,595.38 | |
![]() |
EL8300239.00 | 1684 lbs.-in. | 0.895 hp | Base | Worm | - | 21 RPM | 1 1/2" | R | €2,823.64 | |
![]() |
EL8305096.00 | - | - | - | - | - | - | - | - | €1,618.82 | |
![]() |
EL8300193.00 | 1544 lbs.-in. | 9.093 hp | Base | Worm | - | 350 RPM | 1 1/2" | R | €2,823.64 | |
![]() |
EL8300545.28 | 2490 lbs.-in. | 1.915 hp | Shaft Mount | Worm | - | 35 RPM | 1 3/4" | H1 | €3,476.15 | |
![]() |
EL8300544.24 | 2477 lbs.-in. | 2.251 hp | Shaft Mount | Worm | - | 43 RPM | 1 1/2" | H1 | €3,476.15 | |
![]() |
EL8300581.35 | - | - | - | - | - | - | - | - | €1,471.83 | RFQ
|
Explore Products
- BALDOR / DODGE 26AZ15H18 TIGEAR-2 E-Z KLEEN Right Angle Reducer
- GROVE GEAR GR8420600.31 GR-HMQ842-15-H1-180-31 Worm Reducer, 15:1 Ratio, 1.125 Inch I.D, 1.938 Inch O.D, Cast Iron
- VOLLRATH 4781222 Utility Tong Nylon Ends
- MAIN FILTER INC. MF0058034 A120G25 Interchange Spin-On Filter, Glass, 25 Micron Rating, Buna Seal, 7.02 Inch Height
- DYNABRADE 96344 Pilot Punch
- APPLETON ELECTRIC TMC2X100137AX Cable Gland, With Resin, Aluminium, 1 Inch Size
- APPROVED VENDOR M01200.040.0035 Hex Head Cap Screw, M4x0.7 Thread Size, Steel, 35mm Lg., 2.8mm Head Ht., Coarse, HT
- FRIEDRICH PDXDEA Matching Duct Extension, Matching Duct Extension
Explore More
- KEYSHAFT
- Liquid Level Transmitter Displays
- Cookware
- Laboratory Mixers
- Strapping Seals and Buckles
- ALLPAX GASKET CUTTER SYSTEMS Cutting Boards
- MILLER BY HONEYWELL Single D-Ring Body Belts, Without Pad
- MOON AMERICAN Male Dry Hydrants, With 90 Deg. Elbow
- ANVIL 261P Series Riser Clamps, Primed Steel
- LEGRAND Wall Switches
- BALDOR / DODGE GTUEZ, Two-Bolt Pillow Block, Ball Bearings
- PLAST-O-MATIC TEBVF6-4 Series Electrically Actuated Ball Valves, CPVC
- SIOUX CHIEF SmartCap Closet Specialties
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8300505.20 EL-H830-20-H_-20 Worm Reducer, 20:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.25 Inch O.D, Aluminum
€3,246.57 /unit



