GROVE GEAR EL8300503.23 EL-H830-10-H1-23 Worm Reducer, 10:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.438 Inch O.D, Aluminum
Get it by Tuesday, Apr 14
€3,246.57 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | H-H1 |
| Bore Code | 23 |
| Center Distance | 3" |
| Gear Type | Worm |
| Gearbox Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore Size | 7/8" |
| Input Dia. | 7/8" |
| Input Keyway Size | 3/16" x 1.63" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | Shaft |
| Input Type | Solid Shaft |
| Material | Aluminum |
| Max Input Hp | 6 151/1000 hp |
| Max. Input Hp | 6.151 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1.438" |
| Output Hp | 5.655 hp |
| Output Key Size | 3/8" x 3" |
| Output Rpm | 175 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Dia. | 1 15/16" |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Shaft Type | Hollow Shaft |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 2037 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-H-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 19.35 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 49.23 |
| Ship width (cm) | 38.43 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | max. input hp | mounting type | gear type | gear ratio | output rpm | output diameter | output style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
EL8300004.00 | 2329 lbs.-in. | 4.843 hp | Base | Worm | - | 116 RPM | 1 1/2" | L | €2,595.38 | |
![]() |
EL8300239.00 | 1684 lbs.-in. | 0.895 hp | Base | Worm | - | 21 RPM | 1 1/2" | R | €2,823.64 | |
![]() |
EL8305096.00 | - | - | - | - | - | - | - | - | €1,618.82 | |
![]() |
EL8300193.00 | 1544 lbs.-in. | 9.093 hp | Base | Worm | - | 350 RPM | 1 1/2" | R | €2,823.64 | |
![]() |
EL8300545.28 | 2490 lbs.-in. | 1.915 hp | Shaft Mount | Worm | - | 35 RPM | 1 3/4" | H1 | €3,476.15 | |
![]() |
EL8300544.24 | 2477 lbs.-in. | 2.251 hp | Shaft Mount | Worm | - | 43 RPM | 1 1/2" | H1 | €3,476.15 | |
![]() |
EL8300581.35 | - | - | - | - | - | - | - | - | €1,471.83 | RFQ
|
Explore Products
- AUTOQUIP SRM-042-0040 Scissor Lift Table, 50 Inch Platform Width, 50 Inch Height, 4000 lbs Capacity
- MARTIN SPROCKET 60BS18 1 3/4 Roller Chain Sprocket, Bore To Size, 1.750 Inch Bore, 4.703 Inch Outside Dia. Steel
- GROVE GEAR EL8320505.31 EL-H832-30-H_-31 Worm Reducer, 30:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.938 Inch O.D, Aluminum
- ECEF 41180 Forged Drill, 11.80mm Diameter, Rolled, High Speed Steel
- WRIGHT TOOL 9577 Line-Up Pry Bar, 3/4 x 20 Inch Size
- MILWAUKEE 48-73-2026X12 Safety Glasses, Gray Mirror, Poly Bag
- MILWAUKEE VALVE 1182-130- 34 Gate Valve, Bronze, Rising Stem, 3/4 Inch Valve Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Ice Dispensers
- Corn Whisk and Angle Brooms
- Class T Fuses
- Plastic Angle Stock
- Door Edge Guards
- AKRO-MILS 30293 Akrobins Super Size Bins
- DAYMARK 922 Steam Resistant Gloves
- ANSELL 11-318 Hyflex Lightweight Industrial Gloves
- TEMPCO Compression Fittings
- EDWARDS SIGNALING Incandescent Steady-On Beacons
- APOLLO VALVES CS Series, Thermal Expansion Valves
- GROVE GEAR Quill Input Inline Helical Reducers, R887 Size
- LITHONIA LIGHTING Recessed Troffers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8300503.23 EL-H830-10-H1-23 Worm Reducer, 10:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.438 Inch O.D, Aluminum
€3,246.57 /unit



