GROVE GEAR EL8300502.26 EL-H830-7.5-H_-26 Worm Reducer, 7.5:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.625 Inch O.D, Aluminum
Get it by Tuesday, Apr 14
€3,246.57 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | H-H1 |
| Bore Code | 26 |
| Center Distance | 3" |
| Gear Type | Worm |
| Gearbox Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore Size | 7/8" |
| Input Dia. | 7/8" |
| Input Keyway Size | 3/16" x 1.63" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | Shaft |
| Input Type | Solid Shaft |
| Material | Aluminum |
| Max Input Hp | 6 879/1000 hp |
| Max. Input Hp | 6.879 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1 5/8" |
| Output Hp | 6.421 hp |
| Output Key Size | 3/8" x 3" |
| Output Rpm | 233.3 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Shaft Type | Hollow Shaft |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 1734 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-H-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 19.35 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 49.23 |
| Ship width (cm) | 38.43 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | max. input hp | mounting type | gear type | gear ratio | output rpm | output diameter | output style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
EL8300004.00 | 2329 lbs.-in. | 4.843 hp | Base | Worm | - | 116 RPM | 1 1/2" | L | €2,595.38 | |
![]() |
EL8300239.00 | 1684 lbs.-in. | 0.895 hp | Base | Worm | - | 21 RPM | 1 1/2" | R | €2,823.64 | |
![]() |
EL8305096.00 | - | - | - | - | - | - | - | - | €1,618.82 | |
![]() |
EL8300193.00 | 1544 lbs.-in. | 9.093 hp | Base | Worm | - | 350 RPM | 1 1/2" | R | €2,823.64 | |
![]() |
EL8300545.28 | 2490 lbs.-in. | 1.915 hp | Shaft Mount | Worm | - | 35 RPM | 1 3/4" | H1 | €3,476.15 | |
![]() |
EL8300544.24 | 2477 lbs.-in. | 2.251 hp | Shaft Mount | Worm | - | 43 RPM | 1 1/2" | H1 | €3,476.15 | |
![]() |
EL8300581.35 | - | - | - | - | - | - | - | - | €1,471.83 | RFQ
|
Explore Products
- WALTER TOOLS F2162-8.5 6250200 Chucking Reamer 8.5mm 6 Flute Carbide
- BOSTON GEAR 18540 Soft Steel Bushing
- BURNDY YAV2CL2NT10FX Compression Lug, 0.63 Inch Barrel Length, Brown
- MAIN FILTER INC. MF0614257 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron Rating, Buna Seal, 8.583 Inch Height
- OSG VGM5-0231 Carbide End Mill, 5 Flutes, 3/4 Inch Milling Dia., 2 1/4 Inch Length Of Cut
- DAYTON 6L288 V-belt Cogged Bx82
- APPROVED VENDOR U07566.007.0062 Socket Head Cap Screw, 1-72 Thread Size, Flat, 5/8 In Lg., 1/16 In Head Ht., Fine
- MAIN FILTER INC. MF0605468 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 8.22 Inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- Butt Weld Tube Fittings
- Boiler Accessories
- Electric Hand and Die Grinders
- Caster Sockets Brackets and Floor Locks
- Pallet Cushions
- MEMPHIS GLOVE NXG Gray Nylon Work Gloves
- TYGON 2375 Chemical Resistant PVC Tubings
- MUELLER INDUSTRIES 752-N Iron Body Y Strainers
- RUD CHAIN Automatic Center Point Turnado Hoist Rings, UNC Thread, Variable Length
- METRO Push Handle
- DEWALT Hammer Drive Pin Anchors
- PASS AND SEYMOUR Flexcor Series Standard Duty, Split Rod, Locking Bale Support Grips
- BALDOR / DODGE DL, Narrow-Slot Takeup, Ball Bearings
- NORTON ABRASIVES B25N 57A AO Reinf Toolroom Cut-Off Wheels, Type 01/41
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8300502.26 EL-H830-7.5-H_-26 Worm Reducer, 7.5:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.625 Inch O.D, Aluminum
€3,246.57 /unit



