GROVE GEAR EL8300501.27 EL-H830-5-H_-27 Worm Reducer, 5:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.688 Inch O.D, Aluminum
Get it by Tuesday, Apr 14
€3,246.57 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | H-H1 |
| Bore Code | 27 |
| Center Distance | 3" |
| Gear Type | Worm |
| Gearbox Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore Size | 7/8" |
| Input Dia. | 7/8" |
| Input Keyway Size | 3/16" x 1.63" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | Shaft |
| Input Type | Solid Shaft |
| Material | Aluminum |
| Max Input Hp | 9 93/1000 hp |
| Max. Input Hp | 9.093 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1.688" |
| Output Hp | 8.573 hp |
| Output Key Size | 3/8" x 3" |
| Output Rpm | 350 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Shaft Type | Hollow Shaft |
| Output Torque | 1544 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-H-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 19.35 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 49.23 |
| Ship width (cm) | 38.43 |
Product Variants
| Model | max. input hp | output torque | output rpm | output diameter | gear type | mounting type | series | center distance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| EL8300501.19 | 9.093 hp | 1544 lbs.-in. | 350 RPM | 1.188" | Worm | Shaft Mount | EL Series | 3" | €3,246.57 | |
| EL8300503.24 | 6.151 hp | 2037 lbs.-in. | 175 RPM | 1 1/2" | Worm | Shaft Mount | EL Series | 3" | €3,246.57 | |
| EL8300503.26 | 6.151 hp | 2037 lbs.-in. | 175 RPM | 1 5/8" | Worm | Shaft Mount | EL Series | 3" | €3,246.57 | |
| EL8300511.20 | 0.895 hp | - | 21 RPM | 1 1/4" | Worm | Shaft Mount | EL Series | 3" | €3,246.57 | |
| EL8300502.28 | 6.879 hp | 1734 lbs.-in. | 233.3 RPM | 1 3/4" | Worm | Shaft Mount | EL Series | 3" | €3,246.57 | |
| EL8300507.31 | 2.879 hp | 2519 lbs.-in. | 58 RPM | 1.938" | Worm | Shaft Mount | EL Series | 3" | €3,246.57 | |
| EL8300512.24 | 0.603 hp | 1321 lbs.-in. | 17 RPM | 1 1/2" | Worm | Shaft Mount | EL Series | 3" | €3,246.57 |
Explore Products
- APPROVED VENDOR 90920 Pipe Steel 300 Psi 2 x 36 In
- TITAN FASTENERS EEAS33008X
- WOODHEAD 1300061603 106000A01F2008 Cordset, 6 Pole, Female, 20 Feet, 16/6 Size, PVC/Stainless Steel 316
- REGAL 085902TM Thread Mill, Spiral Fluted Solid Carbide, #10-28 Size and Pitch, 3 Flutes, TiAlN
- BOSTON GEAR SP32 Solid Bar, 2 Inch O.D., Glass Filled Teflon
- GRAINGER BULK-RS-BHS50-631 Buna-N Sheet, 18 Inch X 18 Inch, 0.375 Inch Thickness, 50A, Plain Backing, Black, Smooth
- TSUBAKI MZEU50E4 Cover
- CHRISLYNN 84660 4184-8CN-120 / MA3329-159 / 15083 Locking Insert, M8x1.25 Thread Size, SS, 12 mm Insert Lg., Gr. 304
Explore More
- KEYSHAFT
- Needle Scalers
- Pneumatic Globe Control Valves
- IEC Magnetic Contactors
- Tapered Corks
- LOUISVILLE L-3016 Series Fiberglass Step Ladders
- MUELLER INDUSTRIES LF358-N Bronze Body Y Strainers
- ANVIL 260 Series Adjustable Clevis Hangers, Carbon Steel
- ANVIL AF735 Series Multi-Size Lateral Brace Attachments, Electro Galvanized
- DEWALT Brad Point Drill Bit
- TSUBAKI Sprocket 1.990 Outer #35
- BALDOR MOTOR Totally Enclosed Foot Mounted Motors, Single Phase, U- Frame
- LINN GEAR QD Series Pipe Adapters
- HUMBOLDT FlexPanel Pressure Control Systems
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8300501.27 EL-H830-5-H_-27 Worm Reducer, 5:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.688 Inch O.D, Aluminum
€3,246.57 /unit
