GROVE GEAR EL8300501.20 EL-H830-5-H1-20 Worm Reducer, 5:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.25 Inch O.D, Aluminum
Get it by Tuesday, Apr 14
€3,373.19 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | H-H1 |
| Bore Code | 20 |
| Center Distance | 3" |
| Gear Type | Worm |
| Gearbox Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore Size | 7/8" |
| Input Dia. | 7/8" |
| Input Keyway Size | 3/16" x 1.63" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | Shaft |
| Input Type | Solid Shaft |
| Material | Aluminum |
| Max Input Hp | 9 93/1000 hp |
| Max. Input Hp | 9.093 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1 1/4" |
| Output Hp | 8.573 hp |
| Output Key Size | 1/4" x 2.5" |
| Output Rpm | 350 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Dia. | 1 1/2" |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Shaft Type | Hollow Shaft |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 1544 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-H-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 19.35 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 49.23 |
| Ship width (cm) | 38.43 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | max. input hp | mounting type | gear type | gear ratio | output rpm | output diameter | output style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
EL8300004.00 | 2329 lbs.-in. | 4.843 hp | Base | Worm | - | 116 RPM | 1 1/2" | L | €2,595.38 | |
![]() |
EL8300239.00 | 1684 lbs.-in. | 0.895 hp | Base | Worm | - | 21 RPM | 1 1/2" | R | €2,823.64 | |
![]() |
EL8305096.00 | - | - | - | - | - | - | - | - | €1,618.82 | |
![]() |
EL8300193.00 | 1544 lbs.-in. | 9.093 hp | Base | Worm | - | 350 RPM | 1 1/2" | R | €2,823.64 | |
![]() |
EL8300545.28 | 2490 lbs.-in. | 1.915 hp | Shaft Mount | Worm | - | 35 RPM | 1 3/4" | H1 | €3,476.15 | |
![]() |
EL8300544.24 | 2477 lbs.-in. | 2.251 hp | Shaft Mount | Worm | - | 43 RPM | 1 1/2" | H1 | €3,476.15 | |
![]() |
EL8300581.35 | - | - | - | - | - | - | - | - | €1,471.83 | RFQ
|
Explore Products
- TEADIT CGR2661.018.12.150 Ring Cut Gasket, GR2661, 1/8 Inch Thickness, 12 Inch Size, 150# Class
- SQUARE D HDA260452 Double-Pole Circuit Breaker, 45A, Thermal Magnetic, I-Line
- SPEARS VALVES 5028T1-007C Diverter Ball Valve, 20mm Size, CPVC, 3 Way, Horizontal, EPDM
- GATES TP1280-8MGT-30 Dual Timing Belt, 8mm Pitch, 30mm Width
- ALBION CASTERS 16XS05201R Caster, 5 Inch Dia, 6 1/2 Inch Height, Rigid Caster
- 80/20 40-2140 Center Tap Base Plate, 19mm x 19mm x 19mm, Aluminum, Clear
- RIDGID 18313 Bolt, With Nut S24
Explore More
- KEYSHAFT
- Tool and Appliance Testers
- Door Hinges
- Air Cable Balancers
- Welding Ovens
- Wireless Push Buttons
- CONDOR Coated Gloves, Nitrile, 3/4 Dotted/Double Dipped
- JOHN GUEST Speedfit Elbows
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND Powerline X170 Gas Springs
- MUELLER INDUSTRIES 126F-CS Basket Strainers
- ANVIL 008G Series Riser Clamps
- LINCOLN Oil Pump Transfer System
- COOPER B-LINE Mushroom Head Drive Anchors
- SPEARS VALVES PVC Schedule 40 Double Containment Solvent Cement Closure Fittings
- APPLETON ELECTRIC Explosionproof Disconnect Switches
- SPEC Metric Compression Springs, Stainless Steel, 11.25 mm Outside Dia.
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8300501.20 EL-H830-5-H1-20 Worm Reducer, 5:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.25 Inch O.D, Aluminum
€3,373.19 /unit



