GROVE GEAR EL8300165.00 EL-BM830-50-R-210 Worm Reducer, 50:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.5 Inch O.D, Aluminum
Get it by Wednesday, Apr 15
€2,823.64 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | BM-R |
| Center Distance | 3" |
| Frame | 210TC |
| Gear Type | Worm |
| Gearbox Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 1 3/8" |
| Input Bore Size | 1 3/8" |
| Input Dia. | 7/8" |
| Input Hp @ 1750 Rpm | 1.915 hp |
| Input Keyway Size | 3/16" x 1/2" |
| Input Keyway Size (c Face) | 5/16" x 5/32" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | Flexible Coupling Input |
| Material | Aluminum |
| Max Input Hp | 1 183/200 hp |
| Max. Input Hp | 1.915 hp |
| Mounting Type | Base |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1 1/2" |
| Output Hp | 1.383 hp |
| Output Key Size | 3/8" x 2 1/4" |
| Output Rpm | 35 RPM |
| Output Shaft | Solid Shaft |
| Output Shaft Assembly Code | R |
| Output Shaft Dia. | 1 1/2" |
| Output Shaft Direction | Right |
| Output Shaft Orientation | R |
| Output Shaft Thrust Rating | 2574 |
| Output Shaft Type | Right Handed Shaft |
| Output Style | R |
| Output Torque | 2490 lbs.-in. |
| Overhung Load | 2170 lbs. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-BM-R |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
| Tap Depth | 1" |
| Tap Size | 1/2"-13 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 20.7 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 49.23 |
| Ship width (cm) | 38.43 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | max. input hp | mounting type | gear type | gear ratio | output rpm | output diameter | output style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
EL8300004.00 | 2329 lbs.-in. | 4.843 hp | Base | Worm | - | 116 RPM | 1 1/2" | L | €2,595.38 | |
![]() |
EL8300239.00 | 1684 lbs.-in. | 0.895 hp | Base | Worm | - | 21 RPM | 1 1/2" | R | €2,823.64 | |
![]() |
EL8305096.00 | - | - | - | - | - | - | - | - | €1,618.82 | |
![]() |
EL8300193.00 | 1544 lbs.-in. | 9.093 hp | Base | Worm | - | 350 RPM | 1 1/2" | R | €2,823.64 | |
![]() |
EL8300545.28 | 2490 lbs.-in. | 1.915 hp | Shaft Mount | Worm | - | 35 RPM | 1 3/4" | H1 | €3,476.15 | |
![]() |
EL8300544.24 | 2477 lbs.-in. | 2.251 hp | Shaft Mount | Worm | - | 43 RPM | 1 1/2" | H1 | €3,476.15 | |
![]() |
EL8300581.35 | - | - | - | - | - | - | - | - | €1,471.83 | RFQ
|
Explore Products
- EATON SPECIAL964A Molded Case Circuit Breaker, K-Frame, Hkd Type, 3-Pole, 300A
- NAUTILAIR 080113000 Brushless Blowers, Frame Size 10.5, 230V, Tangential, 2 Stage, AC
- NIBCO 9059110PC PC607-2 Elbow, FTG x Press Wrot, 1/2 Inch Size, Wrot Copper
- MORSE CUTTING TOOLS 54805 Ballnose End Mill, ‎1/32 Inch Dia., 1/8 Inch Shank, 1/8 Inch Depth
- TEADIT SW304X.10.150 Metalflex Spiral Wound Gasket, 913, 10 Inch Size, 150# Class, 304/XHR Winding, CS Outer
- AMERICRAFT MANUFACTURING 924-1/4-1-EXP Exhaust Fan, Explosion Proof, High Pressure, Size 24 Inch, 1 Phase, 1/4 HP
- DAYTON 4Z020 Speed Reducer C-face 180tc/210c 10 1
Explore More
- KEYSHAFT
- Coaxial Cables
- Sanding Cross Pads
- Bucket Bags and Tool Organizers
- Float Valves With Float
- Dispensing Needle and Syringe Accessories
- OIL SAFE Rectangular Paper Content Labels
- MEMPHIS GLOVE Ninja X Bipolymer Coated Gloves
- CONDOR Anti-Scratch Frameless Safety Glasses
- VIBCO 55 Series Pneumatic Piston Vibrators
- CENTURY Condenser Fan Motors
- EATON Bussmann Series MCLS Fuses
- EATON Marina Power Pedestals
- JESCRAFT Self Dumping Hoppers
- RULAND MANUFACTURING ENCL Series Thin Clamp Shaft Collars, One-Piece, Metric
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8300165.00 EL-BM830-50-R-210 Worm Reducer, 50:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.5 Inch O.D, Aluminum
€2,823.64 /unit



