GROVE GEAR EL8300087.00 EL-BM830-10-R-140 Worm Reducer, 10:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.5 Inch O.D, Aluminum
Get it by Friday, Apr 10
€2,823.64 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | BM-R |
| Center Distance | 3" |
| Frame | 140TC |
| Gear Type | Worm |
| Gearbox Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 7/8" |
| Input Bore Size | 7/8" |
| Input Dia. | 7/8" |
| Input Hp @ 1750 Rpm | 6.151 hp |
| Input Keyway Size | 3/16" x 1/2" |
| Input Keyway Size (c Face) | 3/16" x 3/32" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | Flexible Coupling Input |
| Keyway Size | 3/16" x 3/32" |
| Material | Aluminum |
| Max Input Hp | 6 151/1000 hp |
| Max. Input Hp | 6.151 hp |
| Mounting Type | Base |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1 1/2" |
| Output Hp | 5.655 hp |
| Output Key Size | 3/8" x 2 1/4" |
| Output Rpm | 175 RPM |
| Output Shaft | Solid Shaft |
| Output Shaft Assembly Code | R |
| Output Shaft Dia. | 1 1/2" |
| Output Shaft Direction | Right |
| Output Shaft Orientation | R |
| Output Shaft Thrust Rating | 2147 |
| Output Shaft Type | Right Handed Shaft |
| Output Style | R |
| Output Torque | 2037 lbs.-in. |
| Overhung Load | 2170 lbs. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-BM-R |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
| Tap Depth | 1" |
| Tap Size | 1/2"-13 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 20.7 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 49.23 |
| Ship width (cm) | 38.43 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | max. input hp | mounting type | gear type | gear ratio | output rpm | output diameter | output style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
EL8300004.00 | 2329 lbs.-in. | 4.843 hp | Base | Worm | - | 116 RPM | 1 1/2" | L | €2,595.38 | |
![]() |
EL8300239.00 | 1684 lbs.-in. | 0.895 hp | Base | Worm | - | 21 RPM | 1 1/2" | R | €2,823.64 | |
![]() |
EL8305096.00 | - | - | - | - | - | - | - | - | €1,618.82 | |
![]() |
EL8300193.00 | 1544 lbs.-in. | 9.093 hp | Base | Worm | - | 350 RPM | 1 1/2" | R | €2,823.64 | |
![]() |
EL8300545.28 | 2490 lbs.-in. | 1.915 hp | Shaft Mount | Worm | - | 35 RPM | 1 3/4" | H1 | €3,476.15 | |
![]() |
EL8300544.24 | 2477 lbs.-in. | 2.251 hp | Shaft Mount | Worm | - | 43 RPM | 1 1/2" | H1 | €3,476.15 | |
![]() |
EL8300581.35 | - | - | - | - | - | - | - | - | €1,471.83 | RFQ
|
Explore Products
- SPEAKMAN RPG31-118140
- EXAIR ER1030SS Atomizing Spray Nozzle 4.4 - 14.0 Gph
- HUBBELL - BRYANT NS801LA Decorator Plate Frame With One Hdmi Female To Female, Light Almond
- REES 09017-014 Legend Plate, Standard, Down, Clear
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS PS-S2475-7S Partition Store Starter, Wire Baskets
- APPLETON ELECTRIC ALPFN12C30M1 Lighting Panelboard
- HONEYWELL MP953E1376/U Valve Actuator, With Positive Positioner, Spring Range 4 - 11 Psi
- BALDOR / DODGE 131054 F2B-SXR-012 Flange-Mount Bearing
Explore More
- KEYSHAFT
- Welding Table Accessories
- Circular Saw Blades
- 5 X 20mm Glass and Ceramic Fuses
- Exhaust Tools
- Laser Eyewear and Goggles
- LOUISVILLE AE2100 Series Aluminum Single Ladders
- ANVIL AS210S Series Channel With Long Slots
- ANVIL AS6153 Series Safety End Caps
- GLOBE SCIENTIFIC Globe Glass Volumetric Flasks, Wide Mouth, Class A
- APPROVED VENDOR Cabinet Knob
- WOODHEAD 120080 Series Line Splitter
- WOODHEAD 130054 Series Female Receptacle
- SLOAN Royal BPW 1015 Exposed Manual Specialty Water Closet Bedpan Washer Flushometers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8300087.00 EL-BM830-10-R-140 Worm Reducer, 10:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.5 Inch O.D, Aluminum
€2,823.64 /unit



