GROVE GEAR EL8300083.00 EL-BM830-80-L-140 Worm Reducer, 80:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.5 Inch O.D, Aluminum
Get it by Wednesday, Apr 8
€2,823.64 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | BM-L |
| Center Distance | 3" |
| Frame | 140TC |
| Gear Type | Worm |
| Gearbox Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 7/8" |
| Input Bore Size | 7/8" |
| Input Dia. | 7/8" |
| Input Hp @ 1750 Rpm | 0.895 hp |
| Input Keyway Size | 3/16" x 1/2" |
| Input Keyway Size (c Face) | 3/16" x 3/32" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | Flexible Coupling Input |
| Material | Aluminum |
| Max Input Hp | 179/200 hp |
| Max. Input Hp | 0.895 hp |
| Mounting Type | Base |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1 1/2" |
| Output Hp | 0.585 hp |
| Output Key Size | 3/8" x 2 1/4" |
| Output Rpm | 21 RPM |
| Output Shaft | Solid Shaft |
| Output Shaft Assembly Code | L |
| Output Shaft Dia. | 1 1/2" |
| Output Shaft Direction | Left |
| Output Shaft Orientation | L |
| Output Shaft Thrust Rating | 2574 |
| Output Shaft Type | Left Handed Shaft |
| Output Style | L |
| Output Torque | 1684 lbs.-in. |
| Overhung Load | 2170 lbs. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-BM-L |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
| Tap Depth | 1" |
| Tap Size | 1/2"-13 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 20.7 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 49.23 |
| Ship width (cm) | 38.43 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | max. input hp | mounting type | gear type | gear ratio | output rpm | output diameter | output style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
EL8300004.00 | 2329 lbs.-in. | 4.843 hp | Base | Worm | - | 116 RPM | 1 1/2" | L | €2,595.38 | |
![]() |
EL8300239.00 | 1684 lbs.-in. | 0.895 hp | Base | Worm | - | 21 RPM | 1 1/2" | R | €2,823.64 | |
![]() |
EL8305096.00 | - | - | - | - | - | - | - | - | €1,618.82 | |
![]() |
EL8300193.00 | 1544 lbs.-in. | 9.093 hp | Base | Worm | - | 350 RPM | 1 1/2" | R | €2,823.64 | |
![]() |
EL8300545.28 | 2490 lbs.-in. | 1.915 hp | Shaft Mount | Worm | - | 35 RPM | 1 3/4" | H1 | €3,476.15 | |
![]() |
EL8300544.24 | 2477 lbs.-in. | 2.251 hp | Shaft Mount | Worm | - | 43 RPM | 1 1/2" | H1 | €3,476.15 | |
![]() |
EL8300581.35 | - | - | - | - | - | - | - | - | €1,471.83 | RFQ
|
Explore Products
- HOLO-KROME HK12237 Hex Key, 13 Hex, Sa, .050-3/8 Size
- SPEARS VALVES 340-102509 Reducer Tee, Socket, Class 160, 10 x 3 Size, PVC
- BUSSMANN 170M5966 Semiconductor Fuse, 250A, 690VAC
- WOODHEAD 1300630074 C04000A47M650 Cordset, 4 Pole, Female, Straight, 12 Size, Gray, PVC, 65m
- COOPER B-LINE UG204 F SS Single Meter Sockets, 200A, 4 Jaws, Steel, SS, 1 Pole, 3 Wires
- CHASE DOORS 3684RMGR Swinging Door 7 x 3 Feet Metallic Gray
- SMC VALVES AMC220-02 Exhaust Cleaner, 1/4 Inch Size, Standard Port
- BRADY PS-1000-2-BR-2 130375 Precut Label Roll, 1 x 1 Inch, Polyolefin, Brown, For 1 AWG to 6 AWG Wire Gauge
Explore More
- KEYSHAFT
- Magnifier Lights
- Milling and Drilling Machines
- Roofing Anchors
- U-Bolts
- Inside Micrometers
- MILLER ELECTRIC Performance Series TIG Welding Gloves
- MEMPHIS GLOVE Cow Grain Palm Split Leather Driver Work Gloves
- SALISBURY LP4S Series Domestic Cowhide Gloves
- KEO T-Slot Milling Cutters
- MUELLER INDUSTRIES 109MHT Silent Check Valves
- AUTOQUIP 35 Series Extra Wide Scissor Lift Table
- PHILIPS BURTON LEDs
- JARKE Cantilever Rack Uprights
- STEINER INDUSTRIES Adjust-A-Wall Replacement Curtains
- SPEC Standard Compression Springs, Music Wire, 0.455 Inch Outside Dia.
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8300083.00 EL-BM830-80-L-140 Worm Reducer, 80:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.5 Inch O.D, Aluminum
€2,823.64 /unit



