GROVE GEAR EL8300066.00 EL-BM830-25-D-56 Worm Reducer, 25:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.5 Inch O.D, Aluminum
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,953.85 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | BM-D |
| Center Distance | 3" |
| Frame | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Gearbox Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 5/8" |
| Input Bore Size | 5/8" |
| Input Dia. | 7/8" |
| Input Hp @ 1750 Rpm | 3 71/200 hp |
| Input Keyway Size | 3/16" x 1/2" |
| Input Keyway Size (c Face) | 3/16" x 3/32" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | Flexible Coupling Input |
| Material | Aluminum |
| Max Input Hp | 3 71/200 hp |
| Max. Input Hp | 3 71/200 hp |
| Mounting Type | Base |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1 1/2" |
| Output Hp | 2.807 hp |
| Output Key Size | 3/8" x 2 1/4" |
| Output Rpm | 70 RPM |
| Output Shaft | Solid Shaft |
| Output Shaft Assembly Code | D |
| Output Shaft Dia. | 1 1/2" |
| Output Shaft Direction | Double |
| Output Shaft Orientation | LR |
| Output Shaft Thrust Rating | 2574 |
| Output Shaft Type | Double Shaft |
| Output Style | D |
| Output Torque | 2527 lbs.-in. |
| Overhung Load | 2170 lbs. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-BM-D |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
| Tap Depth | 1" |
| Tap Size | 1/2"-13 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 20.7 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 49.23 |
| Ship width (cm) | 38.43 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | max. input hp | mounting type | gear type | gear ratio | output rpm | output diameter | output style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
EL8300004.00 | 2329 lbs.-in. | 4.843 hp | Base | Worm | - | 116 RPM | 1 1/2" | L | €2,595.38 | |
![]() |
EL8300239.00 | 1684 lbs.-in. | 0.895 hp | Base | Worm | - | 21 RPM | 1 1/2" | R | €2,823.64 | |
![]() |
EL8305096.00 | - | - | - | - | - | - | - | - | €1,618.82 | |
![]() |
EL8300193.00 | 1544 lbs.-in. | 9.093 hp | Base | Worm | - | 350 RPM | 1 1/2" | R | €2,823.64 | |
![]() |
EL8300545.28 | 2490 lbs.-in. | 1.915 hp | Shaft Mount | Worm | - | 35 RPM | 1 3/4" | H1 | €3,476.15 | |
![]() |
EL8300544.24 | 2477 lbs.-in. | 2.251 hp | Shaft Mount | Worm | - | 43 RPM | 1 1/2" | H1 | €3,476.15 | |
![]() |
EL8300581.35 | - | - | - | - | - | - | - | - | €1,471.83 | RFQ
|
Explore Products
- MORSE CUTTING TOOLS 81240 Screw Machine Drill, 29/64 Inch Dia., 135 Degree
- SPEARS VALVES 721311Z-015C Butterfly Valve, Bunaver Handle, Zinc Lug, 1-1/2 Inch Size, CPVC
- TRIUMPH TWIST DRILL 046627 Screw Machine Drill, 27/64 Size, 135 Deg. Split Point, Cobalt, Bronze Oxide
- APPLETON ELECTRIC AP1575STGUP
- SMITH BEARING HR-1-3/8-XC Cam Follower Crowned Heavy Stud
- SPEARS VALVES 899-012BR Union, Socket x Brass FPT, EPDM, 1-1/4 Size, PVC
- OHAUS CLM-FIXED2SZM 2-Prong Single Adjust Clamp, Multipurpose 5.24 Inch Length
- GRAINGER BULK-RS-N50-238 Neoprene Roll, 36 Inch X 60 Ft, 0.375 Inch Thickness, 50A, Plain Backing, Black, Smooth
Explore More
- KEYSHAFT
- Air Belt Sanders
- Food Storage Shelving
- Keyway Broaches
- Peelers Cutters and Slicers
- Number Tags
- AKRO-MILS 30284 Akrobins Super Size Bins
- OIL SAFE Advanced Filter Cart QC Upgrade Kits
- ANSELL 27-607 Activarmr Heavy Duty Nitrile Coated Safety Gloves
- DEVILBISS High Volume Low Pressure Spray Guns
- MUELLER INDUSTRIES 165-N Iron Body Simplex Basket Strainers
- TEXAS PNEUMATIC TOOLS Carbide Rock Bit
- MULTIFAN Wireguards
- CANARM Downrods
- JET TOOLS Band Saw Blade Coil Stock
- ARLINGTON INDUSTRIES Low Profile IN BOX With Metal Box For New Vinyl Siding Construction
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8300066.00 EL-BM830-25-D-56 Worm Reducer, 25:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.5 Inch O.D, Aluminum
€2,953.85 /unit



